5 wyzwań dla nowoczesnego magazynu

W magazynie najważniejszy jest sprawny przepływ towarów do konkretnych klientów. Efektywna dystrybucja wpływa na finalny efekt prac i plasuje magazyn w gronie podmiotów, które prawidłowo wywiązują się z powierzonych zadań.

W magazynie odbywa się szereg procesów mających wpływ na logistykę dystrybucyjną:

  • przyjęcie towarów
  • składowanie towarów,
  • wysyłka towarów.

Aby magazyn mógł działać prawidłowo, trzeba zadbać o kilka ważnych aspektów. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których klient nie otrzyma zamówionych towarów. Jeżeli magazyn jest dobrze zarządzany, to wszystkie czynności administracyjne dotyczące jego prowadzenia są usystematyzowane.

Każdy właściciel magazynu musi zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami.

1.Regularna kontrola stanu magazynowego

Brak przestojów jest podstawą w funkcjonowaniu każdego profesjonalnego magazynu. Regularne kontrole pozwalają na optymalizację łańcucha dostaw, jak i zmniejszają ryzyko popełniania błędów. Mając aktualne dane o jego funkcjonowaniu, można podejmować wiele ważnych decyzji mających wpływ na przyszłą działalność. Ponadto, jest możliwość reagowania możliwe szybko na wszystkie zmiany rynkowe. W każdej chwili można także dopasować łańcuch dostaw do aktualnych potrzeb.

2. Ceny powierzchni magazynowych

Ceny działek oraz czynszu za powierzchnie magazynowe sukcesywnie wzrastają, ponieważ jest na nie bardzo duży popyt. W końcu magazyny najczęściej buduje się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, blisko dróg szybkiego ruchu czy przy lotniskach. Notowany jest także ogromny rozwój branży e-commerce, dlatego nie ma co się dziwić, że trzeba faktycznie natrudzić się, aby znaleźć atrakcyjne pod względem cen i innych udogodnień miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej.

3. Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej

Wysokie ceny najmu powierzchni magazynowych sprawiają, że ich właściciele dwoją się i troją, aby wykorzystać maksymalnie każdy centymetr. Wymaga to wybrania odpowiednich regałów magazynowych. Tutaj należy podjąć decyzję, czy będą to regały nowe czy używane. Podstawą jest skorzystania z narzędzi, które pozwolą na sprawne zarządzanie gospodarką magazynową.

4. Podstawa to wykwalifikowani pracownicy

Dobrze wyszkolona kadra ogranicza popełnianie błędów i pomaga w sprawnym zarządzaniu zasobami. Mimo automatyzacji magazynów nadal potrzebni są ludzie, którzy będą kierowali łańcuchem dostaw i pilnowali, aby wszystko szło zgodnie z wytycznymi. Doświadczeni pracownicy zagwarantują sukces twojej działalności.

5. Prawidłowo zarządzany łańcuch dostaw

Koordynacja i integracja wszystkich etapów dostaw ma ogromny wpływ na to, czy towary dotrą dokładnie tam, gdzie powinny, i oczywiście w nienaruszonym stanie. Uzyskując pełną kontrolę nad magazynem, można mówić o efektywnej pracy w magazynie, jak i sprawnym zarządzaniu całego łańcucha dostaw.

Wyzwania dla właścicieli magazynów w nowej rzeczywistości

Od marca 2020 roku można obserwować zwiększoną popularność branży e-commerce, ze względu na długotrwałe zamykanie sklepów stacjonarnych. Sklepy internetowe, w tym magazyny musiały w tym czasie, i nadal muszą, pracować na pełnych obrotach. Logistyka magazynowa jest więc obecnie bardzo dużym wyzwaniem dla wszystkich właścicieli powierzchni magazynowych.

Czytaj także

Problemy logistyczne, z którymi zmagają się magazyny

Problemy logistyczne, z którymi zmagają się magazyny

Zarządzanie magazynem w czasach cyfryzacji i zwiększających się wymagań klientów nie jest proste. Właściciele muszą zmagać się z wieloma problemami logistycznymi. Z jakimi konkretnie? Problem 1: Nieprawidłowe wykorzystanie przestrzeni magazynowej Złe gospodarowanie...

czytaj dalej
Wynajem regałów magazynowych – czy to się opłaca?

Wynajem regałów magazynowych – czy to się opłaca?

W związku z dużym zapotrzebowaniem na regały magazynowe, w ofercie wielu producentów pojawiła się opcja ich wynajmu. Kiedy warto się na nią zdecydować? Dlaczego warto zdecydować się na wynajem regałów magazynowych? Na wynajem regałów magazynowych zazwyczaj decydują...

czytaj dalej

Call Now

Promocja
na przegląd eksperckiSprawdź
FacebookLinkedinYouTubeAllegroOLX