Problemy logistyczne, z którymi zmagają się magazyny

Zarządzanie magazynem w czasach cyfryzacji i zwiększających się wymagań klientów nie jest proste. Właściciele muszą zmagać się z wieloma problemami logistycznymi. Z jakimi konkretnie?

Problem 1: Nieprawidłowe wykorzystanie przestrzeni magazynowej

Złe gospodarowanie przestrzenią magazynową jest bolączką wielu właścicieli. Wiąże się z koniecznością optymalizacji, a to niesie za sobą spore wydatki finansowe. Czasem przychodzi również do głowy zmiana magazynu na większy.

Możesz jednak skorzystać ze znacznie korzystniejszego rozwiązania, jakim jest zakup regałów magazynowych na wymiar. Bez konieczności rozbudowy magazynu, wykorzystasz dostępną przestrzeń magazynową maksymalnie. Co więcej, warto postawić na regały wykorzystujące przede wszystkim wysokość magazynu. Ten system składowania pozwoli na uzyskanie znacznie większej ilości półek do składowania towarów.

Problem 2: Bałagan na regałach

Brak regularnego układania towarów na wyznaczonych półkach prowadzi do licznych błędów i opóźnień w dostawach. Podstawą w działalności każdego profesjonalnego magazynu jest układanie towarów według przyjętego schematu i pilnowanie porządku.

Dobrym pomysłem jest zakup komputerowego systemu zarządzania składowaniem. Zapasy uda się posegregować według określonego planu, a przyjmowanie i wydawanie towarów nie będzie stanowiło większego problemu.

Problem 3: Brak komputerowego systemu zarządzania stanem magazynowym

Pracownikowi, który ma wiele obowiązków na głowie, bardzo trudno jest połapać się w ciągle zmieniającym się stanie magazynowym, bez wsparcia systemu komputerowego. Jeżeli dysponujesz przestarzałym oprogramowaniem lub w ogóle go nie posiadasz, czas na zmiany. Rejestracja i śledzenie każdego produktu, który trafia do magazynu to podstawa w profesjonalnym zarządzaniu magazynem. Wdrożenie kompleksowego systemu logistycznego pozwoli na posiadanie aktualnych informacji na temat faktycznych zapasów. Klienci nie zostaną wprowadzi w błąd.

Problem 4: Nieprawidłowości przy planowaniu dostaw

Wysyłanie towarów do klientów docelowych jest jednym z ostatnich procesów, jakie ma do zrealizowania magazyn. Aby dostawa przebiegła w sposób pomyślny, istotne jest sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw, w tym weryfikacja dokumentów niezbędnych do zrealizowania szybkiej wysyłki.

Bez dobrze zorganizowanego systemu zarządzania magazynem, pojawia się na tym etapie wiele błędów. Przesyłka albo jest niewłaściwie spakowana, albo nie posiada wymaganych dokumentów pozwalających na dostawę do klienta.

Problem 5: Brak prawidłowych oznaczeń w magazynie

Magazyn to bardzo rozległa przestrzeń, na której znajdują się operatorzy wózków widłowych, towary, regały magazynowe. W tym miejscu niezbędne są precyzyjne oznaczenia, które wpływają na bezpieczne wykonywanie obowiązków zawodowych i przypominają o podstawowych zasadach. Minimalizują także ryzyko wypadków.

Obowiązkiem każdego właściciela magazynu jest zadbanie o umieszczenie oznaczeń w widocznych miejscach na posadzkach oraz regałach magazynowych.

Wprowadź zmiany w swojej przestrzeni magazynowej

Jeżeli dostrzegasz w swojej działalności jeden z powyższych błędów, przyszedł czas na wprowadzenie zmian. Im szybciej, tym lepiej.

Czytaj także

Chłodnia. Jakie regały warto w niej umieścić?

Chłodnia. Jakie regały warto w niej umieścić?

Prowadząc chłodnię musisz zadbać o wyposażenie jej w odpowiedniej jakości regały pozwalające na przechowywanie artykułów spożywczych czy wyrobów medycznych. Dzięki nim produkty zachowają odpowiednie właściwości. Jakie powinny być regały w chłodniach? Regały do chłodni...

czytaj dalej
Jak prawidłowo rozplanować drogi transportowe w magazynie?

Jak prawidłowo rozplanować drogi transportowe w magazynie?

Drogi transportowe odgrywają bardzo dużą rolę w profesjonalnym zarządzaniu magazynem. Ich poprawne wyznaczenie jest równie ważne, co wielkość powierzchni użytkowej oraz sprawność wszystkich urządzeń znajdujących się w magazynie. Na jakie kwestie musisz zwrócić uwagę...

czytaj dalej

Call Now

Promocja
na przegląd eksperckiSprawdź
FacebookLinkedinYouTubeAllegroOLX