Metoda wolnych miejsc składowania — definicja, zalety i wady
Proces składowania jest bardzo ważny dla funkcjonowania całego magazynu. Metodę magazynowania warto wybrać w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać przestrzeń użytkową, a także zoptymalizować przepływ ładunków. Dziś przyjrzymy się metodzie wolnych miejsc składowania.
Metoda wolnych miejsc składowania – definicja
O metodzie wolnych miejsc składowania możemy mówić w przypadku dynamicznego systemu magazynowania. Towar odkładany jest w dowolne miejsce, które nie jest aktualnie zajęte, przy jednoczesnym spełnieniu kryteriów o warunkach przechowywania. Ta strategia ma zastosowanie przy bardzo dużej ilości asortymentu w stosunku do ilości dostępnych miejsc.
Wady i zalety metody wolnych miejsc składowania
Wady
- Wrażenie straty przestrzeni, gdy nie ma pełnego zapełnienia stanu magazynowego.
- Konieczność wygospodarowania dużej przestrzeni, która będzie w stanie obsłużyć asortyment, gdy pojawi się w zwiększonej ilości.
- Duża część miejsca jest niewykorzystywana przez długi czas, ponieważ ponadwymiarowe zapasy zdarzają się sporadycznie, sezonowo.
Zalety
- Rozmieszczenie towarów w magazynie odbywa się w sposób przejrzysty, z łatwością można odszukać interesujący nas asortyment.
- Dostęp do aktualnego stanu magazynowego jest możliwy poprzez obserwację.
- Szybka kompletacja całej grupy towarów, bez konieczności wspomagania się informatycznymi systemami wewnątrz-magazynowymi.
- Przestrzeń jest uporządkowana.
Metoda wolnych miejsc składowania – warto?
Na składowanie w wolnych miejscach warto zdecydować się tylko wtedy, gdy planowana jest automatyzacja procesów magazynowych. Dynamiczny system składowania tego wymaga. Lepiej można wykorzystać przestrzeń magazynową, za sprawą elastycznego rozmieszczania ładunków. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo utrudnione jest tu zarządzanie zapasami, jeżeli nie zostanie zastosowany dedykowany system WMS.