Wszystkie aktualności

5 wyzwań dla nowoczesnego magazynu

W magazynie najważniejszy jest sprawny przepływ towarów do konkretnych klientów. Efektywna dystrybucja wpływa na finalny efekt prac i plasuje magazyn w gronie podmiotów, które prawidłowo wywiązują się z powierzonych zadań.

W magazynie odbywa się szereg procesów mających wpływ na logistykę dystrybucyjną:

  • przyjęcie towarów
  • składowanie towarów,
  • wysyłka towarów.

Aby magazyn mógł działać prawidłowo, trzeba zadbać o kilka ważnych aspektów. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których klient nie otrzyma zamówionych towarów. Jeżeli magazyn jest dobrze zarządzany, to wszystkie czynności administracyjne dotyczące jego prowadzenia są usystematyzowane.

Każdy właściciel magazynu musi zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami.

1.Regularna kontrola stanu magazynowego

Brak przestojów jest podstawą w funkcjonowaniu każdego profesjonalnego magazynu. Regularne kontrole pozwalają na optymalizację łańcucha dostaw, jak i zmniejszają ryzyko popełniania błędów. Mając aktualne dane o jego funkcjonowaniu, można podejmować wiele ważnych decyzji mających wpływ na przyszłą działalność. Ponadto, jest możliwość reagowania możliwe szybko na wszystkie zmiany rynkowe. W każdej chwili można także dopasować łańcuch dostaw do aktualnych potrzeb.

2. Ceny powierzchni magazynowych

Ceny działek oraz czynszu za powierzchnie magazynowe sukcesywnie wzrastają, ponieważ jest na nie bardzo duży popyt. W końcu magazyny najczęściej buduje się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, blisko dróg szybkiego ruchu czy przy lotniskach. Notowany jest także ogromny rozwój branży e-commerce, dlatego nie ma co się dziwić, że trzeba faktycznie natrudzić się, aby znaleźć atrakcyjne pod względem cen i innych udogodnień miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej.

3. Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej

Wysokie ceny najmu powierzchni magazynowych sprawiają, że ich właściciele dwoją się i troją, aby wykorzystać maksymalnie każdy centymetr. Wymaga to wybrania odpowiednich regałów magazynowych. Tutaj należy podjąć decyzję, czy będą to regały nowe czy używane. Podstawą jest skorzystania z narzędzi, które pozwolą na sprawne zarządzanie gospodarką magazynową.

4. Podstawa to wykwalifikowani pracownicy

Dobrze wyszkolona kadra ogranicza popełnianie błędów i pomaga w sprawnym zarządzaniu zasobami. Mimo automatyzacji magazynów nadal potrzebni są ludzie, którzy będą kierowali łańcuchem dostaw i pilnowali, aby wszystko szło zgodnie z wytycznymi. Doświadczeni pracownicy zagwarantują sukces twojej działalności.

5. Prawidłowo zarządzany łańcuch dostaw

Koordynacja i integracja wszystkich etapów dostaw ma ogromny wpływ na to, czy towary dotrą dokładnie tam, gdzie powinny, i oczywiście w nienaruszonym stanie. Uzyskując pełną kontrolę nad magazynem, można mówić o efektywnej pracy w magazynie, jak i sprawnym zarządzaniu całego łańcucha dostaw.

Wyzwania dla właścicieli magazynów w nowej rzeczywistości

Od marca 2020 roku można obserwować zwiększoną popularność branży e-commerce, ze względu na długotrwałe zamykanie sklepów stacjonarnych. Sklepy internetowe, w tym magazyny musiały w tym czasie, i nadal muszą, pracować na pełnych obrotach. Logistyka magazynowa jest więc obecnie bardzo dużym wyzwaniem dla wszystkich właścicieli powierzchni magazynowych.

5 Wyzwań Dla Nowoczesnego Magazynu - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź