Wszystkie aktualności

Jakie procesy w magazynie warto zautomatyzować?

Szybkość i dokładność realizacji procesów magazynowych ma wpływ na konkurencyjność firmy. Celem jest dążenie do redukcji kosztów operacyjnych, usprawnianie jakości, a także zwiększanie wydajności magazynu. W tym pomocna jest automatyzacja.

Procesy magazynowe warto automatyzować, zarówno jeżeli chodzi o fizyczną obsługę ładunków, jak i czynności związane z organizacją i planowaniem pracy. Rozwiązania, które zastosujesz mogą usprawnić realizację wielu operacji w magazynie.

Automatyczne manipulowanie ładunkami

Jest wiele aspektów obsługi ładunków, które można poddać automatyzacji w magazynie. Warto poznać kilka z nich.

Obsługa ładunków wewnątrz magazynu

  • Przenośniki przemysłowe – łączą każdy obszar magazynu, pozwalają na przemieszczanie ładunków pomiędzy piętrami. Dostępne są przenośniki paletowe i pojemnikowe.
  • Systemy podwieszanego transportu szynowego – umożliwiają szybki transport i dowolną konfigurację.
  • Wózki wahadłowe – pozwalają na łączenie obszarów magazynowych w linii prostej. Szybko transportują ładunki.

Obsługa ładunków na regałach

  • Układnice paletowe i pojemnikowe – zwiększają wydajność, eliminują błędy, a także zapewniają stałą kontrolę stanu magazynowego.
  • System Pallet Shuttle – pozwala na składowanie akumulacyjne, a obsługą ładunków zajmują się samojezdne platformy.

Automatyzacja organizacji pracy w magazynie

Przebieg pracy w magazynie musi być prawidłowo zaplanowany. Automatyzacja planowania zadań operatorów i zarządzania zapasami usprawnia realizację wielu procesów, zapewnia wysoką wydajność na każdym etapie składowania w łańcuchu dostaw.

Organizacja pracy operatorów magazynowych

Wybierając oprogramowania magazynowe warto postawić na te, które umożliwiają wydawanie automatycznych poleceń dla operatorów.

Wsparcie dla kompletacji i przygotowywania zamówień

Planowanie tras do pokonania przez operatorów pozwala zatroszczyć się o najwyższy stopień efektywności. Rezultatem jest bezpieczeństwo, szybki przebieg procesów, a także mniejsza ilość błędów przy kompletacji zamówień.

Monitorowanie stanu i przepływu zapasów

Oprogramowania magazynowe zbierają i przechowują informacje dotyczące składowanych zapasów i aktualizują stan w całym łańcuchu dostaw. Pozwala to na uzyskiwanie aktualnych danych w czasie rzeczywistym, co gwarantuje pełną kontrolę zapasów i monitorowanie wszystkich najważniejszych procesów magazynowych.

Automatyzacja procesów magazynowych – podsumowanie

Wiele jest procesów magazynowych, które można zautomatyzować. Zapoznając się z nimi, można dostrzec wiele zalet z zaproponowanych rozwiązań. Warto wprowadzać nowoczesne technologie do magazynu, ponieważ zmniejszają one ilość popełnianych błędów, wpływają na bezpieczeństwo oraz wydajność. Stosowanie systemu zarządzania magazynem, automatyzacja obsługi ładunków, jak i organizacji pracy operatorów pozwala na prowadzenie obiektu nowoczesnego, dostosowanego do aktualnych potrzeb rynkowych.

Jakie Procesy W Magazynie Warto Zautomatyzować? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź