Regały magazynowe

Magazyny samonośne

Magazyny samonośne stanowią nowoczesny system budowy, którego regały tworzą część konstrukcyjną budynku wraz z okładziną ścian i dachu. Regały w magazynach samonośnych utrzymują ciężar własny składowanego towaru, jak i elementów konstrukcyjnych.  Wbudowane w okładzinę ścian i dach silosy magazynowe zasługują na uwagę każdego, kto poszukuje najbardziej zaawansowanych rozwiązań.

Co powiesz na konstrukcję budynku, która uwzględnia regały tworzące z nim całość? Regały utrzymują ciężar własny, ale także składowanych artykułów i elementów konstrukcyjnych. Sprawia to, że silos magazynowy jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy śnieg. Magazyny samonośne mogą mieć wysokość do 40 m.

Magazyny Samonośne - Silosy Magazynowe - Dlamagazynu.pl zdjęcie nr 1

Magazyny samonośne – nowoczesna inwestycja dla przedsiębiorcy

Magazyny samonośne pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Można w nich magazynować szeroki wachlarz towarów, czyli palety, kontenery, ładunki o dużej masie oraz towary gabarytowe. Zaawansowane osiągnięcia inżynierii sprawiły, że magazyny samonośne można budować obecnie w wielu miejscach, a jedynym ograniczeniem są lokalne przepisy budowlane, które należy przestrzegać. Konstrukcja magazynu gwarantuje pełną dostępność do systemów składowania, a rotacja towarów może być zgodna z aktualnymi potrzebami.

Magazyny samonośne są rozwiązaniami szytymi na miarę potrzeb Klientów. Można zdecydować się zarówno na pełną automatyzację, jak i obsługę przez tradycyjne wózki widłowe. Magazyny tego typu najczęściej są wykorzystywane w branżach, gdzie koszty składowania są bardzo wysokie, np. w branży spożywczej czy farmaceutycznej.

Magazyny samonośne – zalety

  • Magazyn samonośny może być przystosowany do indywidualnych potrzeb Klienta.
  • Pozwala na optymalne wykorzystanie kubatury budynku.
  • Można zdecydować się na jego pełną automatyzację lub obsługę przy użyciu tradycyjnych wózków widłowych.
  • Inwestycja budowlana w tym przypadku jest maksymalnie uproszczona, dlatego magazyn powstaje w krótkim czasie.
  • Dodatkowym atutem jest optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
  • Magazyny samonośne są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wiatr czy ciężar zalegającego na dachu śniegu. Powstają na miarę potrzeb Klienta i są w każdym calu dopasowane do oczekiwań.
  • Pozwalają na optymalne wykorzystanie kubatury dostępnego obiektu. Możesz stworzyć zarówno magazyn automatyczny, jak i obsługiwany przez tradycyjne wózki widłowe.
  • Magazyny tego typu polecane są przede wszystkim w branżach, w których koszty składowania są bardzo wysokie np. w branży farmaceutycznej oraz spożywczej.
  • Magazyny samonośne dają dużą swobodę w zakresie dobierania systemów składowania, które mają pełnić funkcję wsporczą dla ścian i dachu. Mogą to być m.in. regały statyczne. Towary mogą być składowane na paletach, można przechowywać kontenery, ładunki o dużej masie oraz gabarytach.
  • Dzięki możliwości magazynowania szerokiego wachlarza produktów zarówno na paletach, jak i w kontenerach, magazyn samonośny dopasowuje się do potrzeb użytkownika. Ładunki mogą mieć różna masę i gabaryty.
  • Każdy magazyn samonośny może mieć wysokość przekraczającą 40 metrów. Jedynym ograniczeniem są lokalne przepisy budowlane, a także zasięg urządzeń manipulacyjnych, z których korzystasz. Możesz stworzyć przestrzeń o zróżnicowanych wymiarach taką, która w najlepszy sposób pomieści towary, które masz zaplanowane do składowania.

Urządzenia poruszające się swobodnie w magazynach samonośnych

Magazyny samonośne są innowacyjnymi budynkami, w których towary mogą być zarządzane przez urządzenia poruszające się swobodnie np. wózki systemowe trójstronne, wózki widłowe wysokiego składowania. Tutaj istnieje jednak pewne ograniczenie. Wózki systemowe mają maksymalną wysokość 15 m, a wózki widłowe 10,5 m. Jak już wiesz, magazyny samonośne mogą osiągać nawet 40 metrów wysokości. Musisz rozważyć więc zalety i wady zastosowania urządzeń poruszających się swobodnie. Ważnym czynnikiem jest również konieczna obecność pracowników wewnątrz regałów do obsługi ładunku i wykonywania operacji.

Pomimo kilku utrudnień, wiele osób decyduje się na magazyny samonośne, w których zastosowanie znajdują urządzenia poruszające się swobodnie. Co warto podkreślić, magazyny samonośne cieszą się popularnością także ze względu na niższe koszty budowy w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Efektywne składowanie towarów w magazynach samonośnych

Wykorzystując regały samonośne do składowania towarów, można w maksymalny sposób zagospodarować przestrzeń magazynową. Logistyka magazynowa może tu być maksymalnie uproszczona i w pełni dostosowana do LIFO oraz FIFO. Procesy zachodzące w magazynie samonośnym odbywają się szybko, transport jest regularny, a w dodatku nieprzerwana praca jest możliwa nawet przez 24 godziny. Każdy regał statyczny może być obsługiwany ręcznie lub z pomocą wózków widłowych.

Magazyny samonośne – podsumowanie

Magazyny samonośne są rozwiązaniem w każdym calu dopasowanym do potrzeb Klienta, gwarantującym pełną automatyzację. Istnieje także możliwość zastosowania tradycyjnych wózków widłowych. Dysponując tak dobrze zorganizowaną przestrzenią, bez przeszkód uda się bezpiecznie przechowywać liczne towary z różnych branż.

Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź