Wszystkie aktualności

Oświetlenie magazynu – o jakie kwestie musisz w szczególności zadbać?

Oświetlenie magazynu jest jednym z kluczowych aspektów wpływających na jego poprawne działanie. Od natężenia światła zależy bezpieczeństwo wykonywania poszczególnych działań, a także prawidłowe kompletowanie zamówień. Aby właściwie oświetlić magazyn trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Jakich?

Zalety prawidłowo oświetlonego magazynu

Prawidłowo zaprojektowanie oświetlenie magazynu zwiększa w nim poziom bezpieczeństwa, a także eliminuje wiele błędów przy pracy. Inwestując w nowoczesne oświetlenie:

 • chronisz zdrowie swoich pracowników – złej jakości światło ma wpływ na zmęczenie, bóle głowy oraz stres. Może zdezorientować pracownika i pogorszyć jego koncentrację;
 • zapewniasz pracownikom bezpieczeństwo – w dobrze oświetlonym magazynie wypadki zdarzają się znacznie rzadziej;
 • zwiększasz wydajność pracowników – za intensywne oraz zbyt słabe oświetlenie wpływa negatywnie na samopoczucie pracowników i utrudnia im wykonywanie obowiązków zawodowych. Prawidłowe oświetlenie ma pozytywny wpływ na koncentrację pracowników i zwiększa dokładność realizacji zadań;
 • oszczędzasz energię – dobrze funkcjonujące oświetlenie nie generuje za dużych kosztów, jeżeli chodzi o rachunki. Są one adekwatne do zużycia.

Czynniki, które są kluczowe przy dobieraniu oświetlenia do magazynu

 1. Wymiary oraz specyfika danego obiektu.
 2. Rozmieszczenie systemów składowania oraz dostępność zewnętrznych źródeł światła dziennego. Im więcej ich jest, tym mniejsze są potrzeby, jeżeli chodzi o doświetlanie obiektu w ciągu dnia.
 3. Rodzaj realizowanych w magazynie zadań. W przypadku niektórych prac niezbędne jest bardzo intensywne oświetlenie, naświetlające punktowo stanowisko.
 4. Oszczędność energii.

Przy projektowaniu oświetlenia w magazynie należy także zwrócić uwagę na czysto techniczne kwestie:

 • rozproszenie światła – należy ustawić je w taki sposób, aby nie rozpraszało pracowników,
 • efekt stroboskopowy – nie należy dopuścić do jego wystąpienia, ponieważ jest to tzw. miganie światła, które wpływa negatywnie na oczy, powoduje bóle głowy oraz ogólne zmęczenie,
 • liczba źródeł światła – należy rozmieścić je w taki sposób, aby oświetlenie docierało do wszystkich miejsc, w których przebywają i pracują ludzie,
 • cienie – lamp nie mogą zasłaniać elementy wyposażenia czy konstrukcji obiektu.

Prawidłowo oświetlony magazyn ma wpływ na wydajność pracowników

Pracownikom magazynów bardzo często towarzyszy pośpiech, a takie środowisko pracy wymaga perfekcyjnego oświetlenia, aby uniknąć wielu nieprzewidzianych wypadków i zapewnić skuteczną realizację procesów.

Przy planowaniu oświetlenia w magazynie należy w jak najlepszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń tak, aby ułatwić poruszanie się pracownikom między stanowiskami. Biorąc pod uwagę czynniki kluczowe przy oświetlaniu magazynu możesz zapewnić bezpieczną, komfortową przestrzeń do realizacji poszczególnych zadań, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo pracowników.

 

Oświetlenie Magazynu – O Jakie Kwestie Musisz W Szczególności Zadbać? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź