Wszystkie aktualności

Regały w systemie Just in Time – jak je wykorzystać w praktyce?

Regały działające w systemie Just in Time umożliwiają wyeliminowanie nadprodukcji w każdej firmie, a tym samym zbyt dużej ilości zapasów w magazynie. Pozwala to zmniejszyć koszty i pozbyć się problemów z utratą ważności. Dlaczego jeszcze warto wdrożyć regały w systemie Just in Time do swojego magazynu? Poznaj największe korzyści z tej inwestycji.

Jak działają regały w systemie Just in Time?

Metoda JIT, czyli Just in Time polega na redukcji pracy i zapasów w ramach operacji produkcyjno-magazynowych. Zakłada eliminację marnotrawienia, a także dostarczanie wszystkich wymaganych elementów w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie. Takie zarządzanie produkcją umożliwia zredukowanie zapasów i skrócenie czasu wielu procesów. Tym samym finalny towar szybciej trafia do klienta.

Twórcą metody Just In Time jest Taiichi Ohno. Inspiracją były technologie wykorzystywane w fabrykach Forda i amerykańskiej branży handlu detalicznego. Tak naprawdę metoda została jednak spopularyzowana przez Toyotę, w której po wprowadzaniu JIT zwiększyła się wydajność produkcji i przewaga nad konkurencją.

Zalety i wady systemu Just in Time

Zalety systemu Just in Time

 • Przyspieszenie realizacji procesów, nawet o 20%.
 • Redukcja zapasów, co oszczędza czas i pieniądze.
 • Zwiększenie efektywności firmy.
 • Możliwość realizacji większej ilości zamówień.
 • Automatyzacja procesów.
 • Poprawa jakości i terminowości dostaw.
 • Efektywne wykorzystanie zapasów.
 • Skrócenie czasu oczekiwania na produkt.
 • Lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich.

Wady systemu Just in Time

 • Przed wdrożeniem systemu do magazynu, niezbędne są precyzyjne analizy i prognozy związane z czasem oraz ilością obsługiwanych materiałów.
 • Poziom realizacji jest determinowany przez minimum magazynowe.
 • Jeżeli nagle zwiększy się popyt na określone produkty, może być problem z terminowością dostaw.
 • Mocne uzależnienie od dostawców.

Systemy magazynowe Just in Time – jakie warunki należy spełnić?

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie zmian w magazynie, warto sprawdzić wymagania techniczne dla regałów w systemie Just in Time. Niezbędne są także szczegółowe analizy obiektu, planowanie przestrzeni magazynowej, a także wprowadzenie szeregu kluczowych zmian.

Właściciel magazynu musi zadbać przede wszystkim o płynny przepływ informacji w obrębie łańcucha dostaw. Nie powinny tu występować żadne zakłócenia. Współpraca między dostawcami, producentami i klientami końcowymi jest kluczowa.

Magazyn musi również zainwestować w technologie analityczne, które umożliwiają skuteczne przewidywanie zapotrzebowania produktów na rynku w określonym czasie. Profesjonalne zarządzanie zapasami w systemie Just in Time jest kluczowe dla płynności całej działalności, bez opóźnień i przestojów.

Złożoność systemu JIT jest spora, ale decydując się na tę metodę można uzyskać wysoką rotację towarów, sprawne funkcjonowanie procesów logistycznych, z także zadbać o większą elastyczność działalności.

Regały mobilne a system Just in Time

Założeniem metody Just in Time są oszczędności, przyspieszenie procesów, jak i większa elastyczność działalności. Montaż i demontaż regałów w systemie Just in Time powinien opierać się o najlepsze rozwiązania dostępne na rynku. W tej roli najlepiej sprawdzają się regały mobilne. Zarządzane w sposób automatyczny systemy składowania umożliwiają odpowiednią rotację towarów, dbają o brak tworzenia niepotrzebnych zapasów i szybkie wydawanie towarów, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Ciągłe doskonalenie systemu, w którym działają regały do magazynowania produktów na czas daje możliwość wyprzedzania konkurencji, podnoszenia kompetencji poszczególnych pracowników, jak i rozwijania działów, które mają strategiczne znaczenie dla funkcjonowania magazynu.

Regały w systemie Just in Time – podsumowanie

Zastosowanie systemu Just in Time w magazynie pozwala na składowanie towarów w bezpieczny sposób, z zastosowaniem dużej rotacji i braku dużych zapasów, które mogą spowodować przeterminowanie produktów. Na etapie projektowania magazynu warto rozważyć ten model zarządzania. 

Regały W Systemie Just In Time – Jak Je Wykorzystać W Praktyce? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź