Trudności, na jakie napotykają magazyny w Polsce. Przegląd najczęstszych problemów
Rynek magazynowy w Polsce z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej. Powstaje coraz więcej powierzchni magazynowych, ponieważ popyt na nie jest ogromny. Na jakie jednak problemy muszą być przygotowani przedsiębiorcy chcący rozpocząć działalność w tej branży?
Problem 1: ograniczona powierzchnia magazynowa
Wielu przedsiębiorców zmaga się z niewystraczającą powierzchnią użytkową, często nieodpowiednio dostosowaną do aktualnych potrzeb biznesowych. Trudno jest nagle rozbudować fizycznie magazyn, ale na szczęście można skorzystać z antresol, które w nieinwazyjny sposób pozwalają uzyskać dodatkowe, bezpieczne miejsce do składowania. Pomosty wytrzymują duże obciążenia oraz zwiększają wydajność magazynu.
Problem 2: trudności z przebiciem się małych firm
Trudno jest rozpocząć działalność magazynową na polskim rynku, ponieważ rynek jest zdominowany przez międzynarodowe korporacje. Trudno jest przebić ofertę potentata, który może udzielać atrakcyjnych rabatów i proponować szeroką ofertę usług. Małe firmy borykają się również z ogromnymi kosztami składowania i wynajmowania powierzchni magazynowych.
Problem 3: rynek magazynowych nieustannie się zmienia, tak samo jak potrzeby konsumentów
Koszty pracy w magazynie są coraz wyższe. Zatrudnienie wyspecjalizowanej załogi jest dużym obciążeniem dla właściciela. Dodatkowo, po lockdownie zmieniły się przyzwyczajenia konsumentów. Magazyny mają nowe obowiązki: przyjmowanie reklamacji, zwrotów, muszą selekcjonować towary i decydować, czy są one nadal zdatne do użytku. Ponadto, konieczność wprowadzenia pełnej informatyzacji i automatyzacji procesów choć z jednej strony jest ułatwieniem, z drugiej generuje koszty związane z nową inwestycją.
Trudne zasady rynku magazynowego w Polsce
Rynek magazynowy w Polsce próbuje przystosować się do zasad obowiązujących w całej Europie. Jest to bardzo pozytywny trend, ponieważ generuje rozwój, ale dla nowych przedsiębiorców wiąże się ze sporymi wyzwaniami. Prowadzenie działalności w takim środowisku jest obarczone sporym ryzykiem, na które nie każdego jest stać. Głównym czynnikiem sukcesu jest inwestowanie w innowacyjne rozwiązania, podążanie za trendami, a także stosowanie nowoczesnych rozwiązań magazynowych, m.in. pomostów magazynowych.
Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni magazynowej jest niezwykle ważne w perspektywie dużych kosztów, jakie wiążą się z fizyczną rozbudową magazynu. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na czas takiej inwestycji, który może przeciągać się w wielomiesięczne oczekiwanie na realizację. Stawiając na pomosty magazynowe czy inne systemy powiększające dostępną przestrzeń magazynową bez konieczności jej rozbudowy są tak naprawdę najlepszym sposobem na osiągnięcie spodziewanej wydajności.
Przedsiębiorcy w Polsce muszą sprostać wielu wymaganiom oraz potrzebom rynkowym, ale warto próbować swoich sił, ponieważ branża magazynowa jest bardzo dochodowa. Umożliwia stały rozwój, gwarantuje satysfakcję z osiąganych rezultatów, które są często znacznie bardziej efektowne niż w innych branżach.