Wszystkie aktualności

Składowanie statyczne – zasady, zalety i wady, zastosowanie

Składowanie statyczne polega na przypisaniu do artykułu stałego miejsca, bez możliwości modyfikacji. Jakie są główne zasady tego sposobu zarządzania produktami w magazynie?

Co to jest system składowania statycznego?

Inaczej nazywany jest systemem stałego miejsca składowania. Sprawdza się w przypadku firm zarządzających stałym asortymentem i przewidywalną jego ilością. Najczęściej korzystają z niego mniejsze firmy, w których proces zarządzania magazynem jest mało skomplikowany.

Zasady składowania statycznego

  • Każdy produkt ma przypisane stałe miejsce składowania. Towar można składować tylko na nim. Jest to spore ułatwienie pod względem logistycznym. Sprawdza się, gdy występują jedynie niewielkie wahania stanu magazynowego.
  • Gęstość rozmieszczenia towarów jest znacznie mniejsza niż w systemie składowania dynamicznego. Z łatwością można zaobserwować niedobór lub nadmiar zapasów.
  • Konieczne jest określenie maksymalnej ilości zapasów. Pozwala to na bezproblemowe zastosowanie regałów przepływowych i zarządzanie nimi zgodnie z zasadą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Najczęściej ma to zastosowanie co do artykułów spożywczych i innych towarów, które im dłużej są składowane, tym ich jakość jest niższa.

Zalety i wady składowania statycznego

Zalety składowania statycznego

  • Nie ma konieczności przeprowadzania skomplikowanych szkoleń dla osób zarządzających towarami. Produkty trafiają zawsze w to samo miejsce. Ich obsługa jest bardzo prosta.
  • Towary można obsługiwać ręcznie. Można wspomagać się systemem ERP, ale nie jest to wymóg konieczny.
  • Bezproblemowa kontrola stanu magazynowego, co ma szczególne znaczenie przy przechowywaniu żywności.
  • Łatwa ocena współczynnika obrotu towarami.

Wady składowania statycznego

  • Potrzeba sporo miejsca, aby zastosować ten model składowania.
  • Wykorzystanie obszaru magazynowego przez większość czasu jedynie w 60%, ze względu na rezerwację miejsc na artykuły, które są aktualnie nieobecne w magazynie.

Innowacyjne technologie w składowaniu statycznym

Efektywność procesów logistycznych jest uzależniona od zastosowania w magazynie innowacji. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można zwiększyć wydajność obiektu, poprawić jakość przechowywania towarów, a także zminimalizować ryzyko strat i uszkodzeń.

Polecany jest przede wszystkim automatyczny system składowania, który wpływa pozytywnie na zarządzanie całym łańcuchem dostaw. Stawiając na inteligentne palety i system WMS, działalność staje się ekonomiczna i ekologiczna.

Wyzwania i strategie w składowaniu statycznym

Składowanie statyczne jest podstawą w wielu magazynach. Właściciele muszą jednak borykać się z wieloma wyzwaniami, aby zapewnić wysoką jakość świadczonych usług. Jednym z głównych problemów jest optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Istotne jest dbanie o efektywną organizację towarów, gwarantując szybki do nich dostęp.

Przyjmując odpowiednią strategię i wykorzystując innowacyjne technologie, można zoptymalizować proces składowania i zwiększyć efektywność prowadzonej działalności.

Składowanie Statyczne – Zasady, Zalety I Wady, Zastosowanie - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź