Wszystkie aktualności
Stojaki i wieszaki magazynowe – jak je wykorzystać?
Stacjonarne urządzenia do składowania towarów przydają się w każdym magazynie. Umożliwiają uporządkowanie towarów, jak i bezpieczne ich przechowywanie. Dziś przedstawiamy rodzaje stojaków i wieszaków magazynowych.
Stojaki magazynowe – czym się wyróżniają?
Wyróżniają się budową przestrzenną, przeznaczone są do składowania asortymentu potrzebującego bezpośredniego oparcia o konstrukcję.
Rodzaje stojaków magazynowych
- Stojaki gniazdowe – konstrukcja składa się z pionowych ram ażurowych, lub pełnych tworzących układ zamknięty. Asortyment może być składowany pojedynczo lub grupowo. Najlepiej, aby w jednym gnieździe znajdował się jeden typ towarów.
- Stojaki pryzmowe – dostępne są stojaki jednorzędowe jednostronne oraz dwurzędowe. Konstrukcja składa się z pochylnych ram ażurowych lub pełnych. Przystosowane są do składowania jednorodnego asortymentu płytowego lub pakietu elementów płytowych.
- Stojaki słupkowe – konstrukcja składa się z pionowych słupów, które stanowią element oporowy do składowania asortymentu długiego m.in. prętów, kształtowników lub rur.
- Stojaki specjalizowane – konstrukcja i układ ma charakter oporowy. Dostosowane są do rodzaju składowanego asortymentu.
- Stojaki szczelinowe – konstrukcja składa się z pionowych, równoległych, ażurowych lub pełnych ram. O poziome lub pionowe elementy opiera się asortyment, najczęściej jednorodny w każdej ze szczelin.
Wieszaki magazynowe – czym się wyróżniają?
Urządzenia te wyróżniają się przestrzenną budową. Przystosowane są do składowania poprzez bezpośrednie zawieszenie asortymentu na elementach konstrukcyjnych do tego przystosowanych.
Rodzaje wieszaków magazynowych
- Wieszaki podwieszane – jest konieczność montażu do górnych elementów konstrukcji.
- Wieszaki przyścienne – montuje się je do pionowych elementów konstrukcji.
- Wieszaki specjalizowane – konstrukcja i budowa są przystosowane do specyfiki składowanego asortymentu.
- Wieszaki stojące – ich budowa umożliwia przenoszenie lub przymocowanie do podłoża tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
Czytaj także
Składowanie statyczne – zasady, zalety i wady, zastosowanie
Składowanie statyczne polega na przypisaniu do artykułu stałego miejsca, bez możliwości modyfikacji. Jakie są główne zasady tego sposobu zarządzania produktami w magazynie? Co to jest system składowania statycznego? Inaczej nazywany jest systemem stałego...
Czytaj dalej
Strategie zarządzania magazynem przemysłowym
Ważnym etapem łańcucha dostaw jest składowanie produktów. Musi odbywać się na odpowiedniej przestrzeni, z uwzględnieniem najważniejszych aspektów i narzędzi. Dostępnych jest kilka strategii magazynowania w odniesieniu do obiektów przemysłowych. Co to jest...
Czytaj dalej
Kiedy i dlaczego należy poddać magazyn modernizacji?
Modernizację magazynu warto zaplanować. Dzięki temu można zwiększyć wydajność obiektu i wydłużyć okres jego użyteczności. Przestarzała technologia magazynowa nie przynosi zysków, generuje opóźnienia, a w dodatku wiąże się z większymi wydatkami....
Czytaj dalej