Wszystkie aktualności

Magazyn otwarty – składowanie towarów na otwartej przestrzeni

Magazyn otwarty to rozwiązanie, które zakłada składowanie towarów na zupełnie otwartej powierzchni, czyli na powietrzu. W porównaniu do tradycyjnych magazynów, magazyny otwarte odznacza się niższymi kosztami początkowymi. W związku z tym, że cała infrastruktura jest wystawiona na ciągły kontakt z warunkami atmosferycznymi, trzeba przeznaczyć wyższe koszty na konserwację. Warto przyjrzeć się, jak przebiega składowanie towaru w magazynie otwartym oraz co zrobić, aby był to magazyn wydajny i bezpieczny. Mając do dyspozycji wiedzę i doświadczenie, możesz zagwarantować w takich warunkach bezpieczne składowanie towarów.

Magazynowanie w magazynie otwartym

Magazyny otwarte powstały z myślą o towarach odznaczających się podwyższoną wytrzymałością i brakiem wrażliwości na warunki zewnętrzne. Można zdecydować się na wariant całkowicie otwarty, który zakłada ogrodzenie placu, na którym przechowywane są materiały. Najczęściej tego typu magazyny wybierają firmy budowlane, które mogą w taki sposób składować ładunki mogące wytrzymać trudy zmiennej pogody. Najczęściej towary składowane są na regałach wspornikowych, które w dodatku są łatwe do manewrowania i konfiguracji.

Popularność magazynów otwartych wśród firm budowlanych

Największą popularnością magazyny otwarte cieszą się wśród właścicieli firm budowlanych, którzy przed siedzibą swojej firmy mogą składować towary sprzedawane Klientom. Dzięki dostępności do regałów odpornych na korozję, mają możliwość stworzenia przestrzeni atrakcyjnej, wytrzymałej, jak i umożliwiającej bezpieczne składowanie towarów. Wystarczy dobrać systemy dopasowane do potrzeb, a zrealizowania magazynu otwartego będzie jak najbardziej możliwa.

Magazyn półotwarty

Odmianą magazynów otwartych są magazyny półotwarte. W przypadku magazynów półotwartych, konstrukcja składa się z trzech ścian. Możliwe jest w ten sposób przechowanie towarów odpornych na zmienne temperatury, ale nie wytrzymałych na opady atmosferyczne. W magazynach półotwartych przechowywane są wyroby cementowane oraz drewniane deski.

Jak zarządzać magazynem otwartym?

Organizacja pracy w magazynie otwartym powinna zakładać przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz wpływających na wydajność. Konieczne jest zakupienie wytrzymałych regałów, na których składowanie będzie mogło odbywać się bez najmniejszych problemów. Należy dołożyć starań, aby oznakować teren w sposób profesjonalny, a do tego dobrać urządzenia przeładunkowe, które w znaczący sposób zwiększą wydajność pracy.

Wyzwaniem jest tutaj ochrona regałów przed korozją. Należy stosować specjalistyczne środki ochrony metalowych profili, dzięki którym konserwacja nie doprowadzi do szybkiej korozji i trwałego uszkodzenia konstrukcji.

Zapewniając przejrzyste oznakowanie całej powierzchni magazynu otwartego, pracownicy będą poruszali się po terenie w sposób bezpieczny. Ważne jest, aby oznakowania były wodoodporne i odblaskowe. Teren należy także wyposażyć w system oświetleniowy, dla zapewnienia możliwości pracy niezależnie od warunków pogodowych i długości dnia.

W przypadku dużych magazynów otwartych, zalecane jest zastosowanie wózków widłowych wyposażonych w silniki spalinowe oraz napęd na cztery koła. Pozwoli to na stabilne manipulowanie ciężkimi materiałami budowlanymi na często nierównej powierzchni.

Zalety i wady magazynów otwartych

Wśród zalet magazynów otwartych wymienia się:

  • niskie koszty początkowe i utrzymania,
  • tani, szybki i wygodny sposób na obsługę towarów odpornych na warunki atmosferyczne,
  • łatwa relokacja lub rozbudowa, w razie potrzeby,
  • możliwość stosowania urządzeń spalinowych,
  • bez problemów udaje się manewrować ładunkami. Nie ograniczają ściany, ani inne elementy konstrukcyjne.

Magazyny otwarte mają także wady, o których trzeba wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz:

  • magazynowanie i składowanie towarów jest obarczone ryzykiem uszkodzenia przez niekorzystne warunki atmosferyczne, jeżeli nie będzie się przestrzegało zasad,
  • utrudniony dostęp do prądu oraz wody,
  • trudności w zorganizowaniu zaplecza sanitarnego dla pracowników,
  • trudności w pracy, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne, szczególnie zimą,
  • funkcjonowanie magazynów otwarty musi być wspierane przez sprzęty i infrastrukturę odporną na korozję.

Znając zalety oraz wady magazynów otwartych, dowiadując się jak wygląda przechowywanie towarów w magazynie otwartym, z pełną świadomością możesz podjąć decyzję o takim sposobie prowadzenia działalności.

Magazyn Otwarty – Składowanie Towarów Na Otwartej Przestrzeni - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź