Wszystkie aktualności

Intralogistyka – definicja, obszary oddziaływania, wykorzystywane systemy

Intralogistyka obejmuje organizację, kontrolę, wdrażanie, a także optymalizację przepływu materiałów, informacji oraz towarów w firmie. Stanowi bardzo ważną część logistyki, związaną z nowoczesnymi procesami występującymi we współczesnych magazynach.

Co to jest intralogistyka?

Intralogistyka obejmuje wszystkie operacje mające miejsce wewnątrz przedsiębiorstwa. Zajmuje się wewnętrznym transportem towarów (w obrębie magazynu, jak i pomiędzy poszczególnymi zakładami produkcyjnymi i magazynami należącymi do tego samego przedsiębiorcy), zarządzaniem zapasami i przepływem informacji, a także ogólnym zarządzaniem magazynem (przygotowywanie zamówień, zarządzanie lokalizacją produktów, przyjmowanie i wydawanie towarów).

Obszary oddziaływania intralogistyki

  • Wewnętrzny transport towarów – transport może być realizowany wewnątrz magazynu, jak i pomiędzy zakładami produkcyjnymi i magazynami należącymi do tego samego właściciela.
  • Zarządzanie zapasami – istotne jest bieżące śledzenie ruchu towarów przy wykorzystaniu systemów informatycznych, w celu zaobserwowania wahań stanów maagzynowych.
  • Zarządzanie magazynem – obsługa wszystkich operacji, dzięki którym obiekt może funkcjonować prawidłowo, czyli przygotowywanie zamówień, zarządzanie lokalizacją produktów, przyjmowanie i wydawanie towarów.

Systemy wspomagające zarządzanie magazynem

Wewnętrzna logistyka firmy opiera się na szeregu rozwiązań ułatwiających planowanie, kontrolę, obsługę i monitorowanie wszystkich procesów w obszarach przepływu materiałów i informacji. Do dyspozycji jest wiele nowoczesnych systemów ułatwiających zarządzanie.

Systemy przepływu materiałów

W skład wchodzi magazyn i technologia podnośników, a także oprogramowania, przede wszystkim samo WMS lub w połączeniu z kontrolerem przepływu materiałów, jakim jest MFR. Ten dodatek jest szczególnie ważny w zautomatyzowanych systemach magazynowych.

LVS i WMS

Są to terminy często stosowane zamiennie, ale pełnią różne funkcje i zadania. WMS skupia się na zarządzaniu zapasami magazynowymi i kontrolą systemów transportowych. LVS działa w nieco bardziej kompleksowy sposób poprzez mapowanie wewnętrznego przepływu towarów i informacji. Kontroluje, monitoruje i usprawnia złożone systemy magazynowe i dystrybucyjne.

Technologia magazynowania

W skład wchodzą różne systemy regałowe, m.in. pomosty wielopoziomowe, regały archiwalne, regały wjezdne, regały paletowe, regały wspornikowe, regały przepływowe i regały półkowe. Są uzupełniane przez przenośniki ciągłe i nieciągłe.

Systemy kompletacji zamówień

Do wyboru są systemy kompletacji ręcznej (towar do człowieka lub człowiek do towaru), albo automatyzacja procesu przy użyciu robotów.

Systemy cyberfizyczne

To domena Przemysłu 4.0. obejmującego cyfryzację i automatyzację. Inteligentne systemy cyberfizyczne integrują elementy technologii informacyjnej i oprogramowania z komponentami mechanicznymi. Dane są wymieniane, przesyłane, monitorowane i kontrolowane przez Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT).

Intralogistyka z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej, ale nadal ma bardzo duży potencjał optymalizacyjny. Jest to spowodowane znacznie większym wpływem przedsiębiorstwa na wewnętrzną organizację niż warunki panujące na rynku.

Intralogistyka – Definicja, Obszary Oddziaływania, Wykorzystywane Systemy - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź