Wszystkie aktualności

Efekty połączenia ręcznych i automatycznych systemów składowania

Przynajmniej częściowa automatyzacja magazynu jest dziś koniecznością. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy aktualnie choć część czynności można wykonywać ręcznie? Które procesy trzeba zautomatyzować bezwzględnie? Sprawdź.

Stopnie automatyzacji magazynu

W magazynach ręcznych wszystkie operacje wykonywane są przez ludzi, a ryzyko popełnienia błędów jest naprawdę wysokie. Oczywiście taki sposób zarządzania ma również zalety:

  • obiekt jest łatwo skalowany,
  • można zatrudnić pracowników tymczasowych,
  • procesy są pod kontrolą,
  • wykorzystanie wiedzy i doświadczenia pracowników.

Na magazyny obsługiwane ręcznie warto zdecydować się jedynie w przypadku niewielkiego asortymentu i prowadzenia działalności na małą skalę.

Pierwszym etapem automatyzacji, na jaki warto się zdecydować jest wprowadzenie systemu informatycznego WMS. Przejmuje on podejmowanie decyzji, przydziela pracownikom zadania i wyznacza trasy wg określonych kryteriów. Prowadzi to do usprawnienia procesów kompletacji.

W kolejnym etapie można wprowadzić dodatkowe automatyczne systemy i rozwiązania, aż do pełnej automatyzacji magazynu.

Wymogi, jakie musi spełnić magazyn automatyczny

Idealny magazyn automatyczny pracuje 24/7, zachodzące w nim procesy są jasne i przejrzyste, nie występują wahania sezonowe. Niezbędny jest długoterminowy plan działania. Jeżeli wymienione warunki nie są spełniane, trzeba posiłkować się działaniami ręcznymi.

Magazyny automatyczne mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Pozwalają zaoszczędzić wiele kosztów, ograniczają ilość pracowników, minimalizują błędy i zwiększają bezpieczeństwo. Zapewniają większą przepustowość towarów, a to prowadzi do zadowolenia klientów, którzy mogą szybciej otrzymać zamówione towary.

Magazyny automatyczne zyskują popularności, ze względu na zmniejszającą się liczbę wykwalifikowanych pracowników mogących ręcznie, poprawnie zarządzać procesami.

Zarządzanie magazynem automatycznym poprzez system WMS

Wydajny i dobrze zaprojektowany magazyn automatyczny zapewnia krótkie przejazdy, szybki czas dostaw, większą przepustowość, a także elastyczność dostaw. Zoptymalizowany przepływ towarów, wysoki poziom przejrzystość i jasność zapisów powodują, że nie występują tu często błędy.

Główny interfejs użytkownika umożliwia połączenie ręcznych i automatycznych systemów magazynowych. Zarządzanie i optymalizacja wewnętrznych procesów zachodzących w obiekcie jest dostosowana do zdolności przeładunkowych stosowanych urządzeń. System WMS przypisuje towary do pozycji magazynowych w oparciu o konkretne kryteria i zasady. Obecnie na popularności zyskuje także wykorzystanie sztucznej inteligencji, co wpływa na optymalizację wszystkich procesów ręcznych i automatycznych.

Automatyzacja systemów składowania – podsumowanie

Zapewniając naturalne przejście od ręcznego do automatycznego systemu składowania należy pamiętać o dokładności, szybkości i bezpieczeństwie realizowanych procesów. Opłacalne jest działanie stopniowo, według określonych procedur.

Efekty Połączenia Ręcznych I Automatycznych Systemów Składowania - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź