Inspekcje regałów jako niezawodny sposób unikania szkód w magazynie
W DIN EN 15635 znajduje się rozróżnienie pomiędzy kontrolą przeprowadzaną przez osoby kompetentne co najmniej co 12 miesięcy i przeglądami bieżącymi wykonywanymi przez wytypowanych do tego pracowników magazynu. Jakie znaczenie mają te inspekcje dla bezpieczeństwa w magazynie?
Kontrola regałów jest wymagana przez prawo
Ustawodawca wskazał, że inspekcja regałów musi zostać przeprowadzona przez zewnętrznego eksperta co najmniej co 12 miesięcy. Dostępne są różne rozporządzenia wskazujące na tę konieczność:
- BetrSichV (Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa pracy),
- informacje DGUV 208-043 (Bezpieczeństwo regałów, 2),
- zasady DGUV 108-007 (dawniej BGR 234, sprzęt i urządzenia magazynowe),
- TRBS 1203 (przepis techniczny dotyczący bezpieczeństwa eksploatacji),
- norma DIN EN 15635 dotycząca kontroli regałów (Stalowe statyczne systemy składowania – Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania, 3).
Dlaczego inspekcja regałów ma tak duże znaczenie?
Nie tylko przepisy prawa powinny skłaniać właściciela magazynu do przeprowadzania regularnych kontroli regałów. Inspekcja pozwala na bezpieczne składowanie towarów, a także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie magazynu, bez niepotrzebnych przestojów. Systemy regałowe w odpowiednim stanie są niezbędne do utrzymania na odpowiednim poziomie realizacji dostaw dla klientów. Warto pamiętać, że regały uszkodzone muszą zostać natychmiast wyłączone z użytku.
Najczęstszych uszkodzeń przy regałach magazynowych należy szukać w obrębie wsporników i trawersów, ze względu na uderzenia w nie maszyn magazynowych.
Na niesprawnych regałach magazynowych ucierpieć mogą również pracownicy, którym grozi uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Spadające z dużej wysokości towary lub zawalające się konstrukcje regałów magazynowych stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Kiedy należy przeprowadzić kontrolę regałów magazynowych?
Zgodnie z DGUV 208-043 i Rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa pracy (BetrSichV), regały magazynowe powinny podlegać regularnej kontroli przez kompetentne osoby. Dotyczy to konstrukcji takich, jak regały paletowe, regały wspornikowe, regały paletowe, regały wjezdne, regały przejezdne, regały przepływowe, systemy wielopoziomowe, regały półkowe, regały przesuwane ręcznie.
Jakie części regałów magazynowych są poddawane kontroli?
Kontrola cotygodniowa przeprowadzana przez pracownika magazynu powinna obejmować sprawdzenie stanu platform załadunkowych i właściwe rozłożenie ładunków. Należy sprawdzić również elementy konstrukcyjne regałów, w szczególności wsporniki.
Kontrola ekspercka odbywająca się co 12 miesięcy, obejmuje m.in. prawidłowość montażu, uszkodzenia konstrukcji, pęknięcia spawów, stan posadzki budynku i wiele innych elementów. Ponadto uszkodzenia są klasyfikowane do trzech grup ryzyka, oznaczanych kolorami: zielony (uszkodzenia, które muszą być obserwowane przez pracownika magazynu), pomarańczowy (odciążenie i zablokowanie w ciągu czterech tygodni), czerwony (natychmiastowe odciążenie i zablokowanie powierzchni półek).
Kontrola regałów to troska o bezpieczeństwo
W celu uniknięcia wypadków w magazynie, należy regularnie kontrolować regały, a gdy wystąpią jakieś uszkodzenia, natychmiast je usuwać. To gwarancja prowadzenia profesjonalnej działalności gospodarczej.