Wszystkie aktualności

Jak sprawdzić nośność regałów w magazynie?

§68 ust. 2 pkt 4 wymusza konieczność określania nośności regałów magazynowych. Jest to zapis gwarantujący bezpieczne składowanie towarów.

Normy bezpieczeństwa dla regałów magazynowych dotyczące ich nośności

Wyznaczenie nośności regałów magazynowych jest sprawą złożoną. Można skorzystać z informacji określonych przez producenta, ale konieczne jest także zastosowanie własnych przeliczeń, szczególnie, jeżeli konstrukcja przeszła dodatkowe modyfikacje.

W Polsce przez prawo zostały uregulowane kwestie nośności regałów magazynowych, w trosce o wiarygodność danych podawanych przez producenta. Gwarantuje to stosowanie konstrukcji bezpiecznych, powstających zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponieważ inne nie zostają dopuszczone do sprzedaży.

Jak określić nośność regałów w magazynie?

Tę ważną informację dostarcza producent umieszczając ją na tabliczkach znamionowych, a także na naklejkach nośności gniazd, czyli półek regałowych. Wszystkie regały magazynowe, które znajdują się w ofercie DlaMagazynu.pl posiadają te oznaczenia.

Jeżeli korzystasz z regałów niewiadomego pochodzenia lub wykonywanych we własnym zakresie, niezwykle ważna jest kontrola jakości regałów magazynowych przez wyspecjalizowane jednostki. Specjalista po przeprowadzeniu analiz i wykonując testy wytrzymałościowe regałów magazynowych określi ich dokładną nośność. Wtedy uda się je wykorzystać w magazynie w bezpieczny sposób.

Regały magazynowe a ergonomia pracy

Musisz wiedzieć, jakie towary będą składowane na regałach, zanim zdecydujesz się na ich zakup. Inne regały sprawdzą się w branży spożywczej, motoryzacyjnej, a jeszcze inne w elektrotechnicznej. Niezwykle uniwersalne są regały półkowe, a organizacja pracy, jaką zapewniają zachwyca. Można wykorzystać je w małym magazynie, garażu, warsztacie, biurze. Bez problemów poradzą sobie z posegregowaniem dokumentów, narzędzi, części samochodowych, produktów spożywczych.

Regały magazynowe a warunki atmosferyczne

Jeżeli w miejscu, w którym mają znajdować się regały magazynowe jest duża ilość pyłów i zabrudzeń, istotne jest, aby postawić na konstrukcje z półkami stalowymi. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto wyróżniają się również bardzo dużą nośnością.

Optymalizacja przestrzeni magazynowej przy zastosowaniu regałów specjalnych

W tym gronie znajdują się regały mogące znieść bardzo duże obciążenia. Wytrzymałe konstrukcje mają nośność oscylującą w granicach 400-500 kg na każdą półkę. Można umieszczać na nich naprawdę ciężkie przedmioty.

Nośność regałów magazynowych – podsumowanie

Montaż i demontaż regałów magazynowych o odpowiednio dobranej do potrzeb nośności gwarantuje bezpieczne składowanie towarów. Należy zwracać uwagę na wszystkie wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa regałów magazynowych, aby uniknąć groźnych wypadków i niebezpiecznych sytuacji w magazynie. Przy każdym regale magazynowym powinna znajdować się tabliczka z czytelnie określonymi informacjami co do dopuszczalnej nośności regału.

Jak Sprawdzić Nośność Regałów W Magazynie? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź