Kiedy i dlaczego należy poddać magazyn modernizacji?
Modernizację magazynu warto zaplanować. Dzięki temu można zwiększyć wydajność obiektu i wydłużyć okres jego użyteczności. Przestarzała technologia magazynowa nie przynosi zysków, generuje opóźnienia, a w dodatku wiąże się z większymi wydatkami.
Na czym polega modernizacja magazynu?
Zmieniające się rynki, produkty i wymagania klientów powodują, że po kilku latach dotychczas wykorzystywane systemy stają się nieaktualne. Modernizacja daje możliwość dostosowania się do nowych wymagań, a przy tym pozwala osiągnąć większą wydajność i niezawodność. Zwykle podstawowa struktura magazynu, czyli strefy składowania, układ, systemy przenośników i składowania, nie ulegają zmianie, ale osiągane są nowe procesy organizacyjne, wyższa wydajność oraz dostępność systemu.
Modernizacja polega na odnawianiu i unowocześnianiu systemów. Wiele dotychczas używanych elementów ulega przedawnieniu, producenci nie produkują już do nich części zamiennych. Istnieje ryzyko, że takie systemy nie będą mogły być poddawane konserwacji i ulegną trwałej awarii.
Obszary, których dotyczy modernizacja
Modernizację można przeprowadzić w całym magazynie lub w jego poszczególnych obszarach. Najczęściej firmy poddają modernizacji kompletację zamówień, magazynowanie oraz pobieranie towarów. Unowocześniane są również oprogramowania oraz całe IT. W kolejnych krokach modernizowane są śledzenie towarów, koordynacja i cross-docking.
Istotne jest, aby modernizować komponenty i procesy zgodnie z aktualnymi wymaganiami, co przełoży się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz optymalną wydajność.
Podejmując decyzję o modernizacji, można uniknąć zmiany lub rozbudowy istniejącego obiektu, jeżeli tylko ma on odpowiedni potencjał optymalizacyjny. Gdy magazyn wydaje się przestarzały, a powierzchnia wystarczająca, warto skupić się przede wszystkim na sprzęcie sterującym, systemach napędowych i technologii czujników lub na oprogramowaniu, np. maszyn magazynowych. Ich modernizacja pozwoli osiągać znacznie lepsze wyniki.
Korzyści z modernizacji magazynu
Modernizując poszczególne części magazynu, wydasz, znacznie mniej niż kupując nowy sprzęt lub budując magazyn od podstaw. Ryzyko awarii jest również o wiele mniejsze w porównaniu z całkiem nową instalacją magazynu. Pracownicy nie muszą przechodzić wszystkich szkoleń od początku, są w stanie dostosować się do nowych-starych struktur.
Wyzwania związane z modernizacją magazynu
Trudnym zadaniem jest modernizacja magazynu. Cały proces należy bardzo dokładnie przemyśleć i zaplanować. Szczególnie ważne jest, to gdy zmiany są wdrażane w bieżącym funkcjonowaniu magazynu. Nie mogą zakłócić lub przerywać pracy, co jest dodatkowym wyzwaniem.
Przed przystąpieniem do procesu zmian, odpowiedź na następujące pytania:
- Czy mój magazyn nadal działa tak wydajnie, jak na początku?
- Czy stosowane procesy magazynowe spełniają obecne wymagania rynku?
- Czy korzystam z nowoczesnego systemu zarządzania magazynem?
- Czy wszystkie części zamienne do technologii magazynowej są nadal dostępne w sprzedaży?