Wszystkie aktualności

Metoda FEFO – czym jest, zalety, zasady

Wydajne zarządzanie asortymentem jest niezbędne w przypadku składowania towarów krótkotrwałych lub z określoną datą ważności. Najlepiej sprawdza się metoda FEFO (first expired, first out). Gwarantuje, że najstarsze produkty w pierwszej kolejności opuszczą magazyn, zapewniając brak strat.

Metoda FEFO – definicja

Metoda FEFO jest strategią zarządzania zapasami magazynowymi, która stosowana jest w magazynach oferujących towary łatwo psujące się i opatrzone konkretną, najczęściej krótką datą ważności. Podstawowym założeniem jest, aby to właśnie one w pierwszej kolejności opuściły magazyn.

Omawiana strategia minimalizuje straty wynikające z przeterminowania się produktów, pozwala utrzymać ich wysoką jakość, a także przestrzegać przepisy obowiązujące w branży spożywczej i farmaceutycznej. Metoda FEFO sprawia, że działania magazynowe są jakościowe i bezpieczne.

Zasady wdrożenia metody FEFO w magazynie

Przed wdrożeniem metody FEFO w magazynie, należy wykonać kilka bardzo ważnych czynności:

1.Etykietowanie produktów – należy oznakować wszystkie towary, w celu uzyskania informacji o dacie ważności od momentu ich przyjęcia do wydania.

2. Rejestracja asortymentu – asortyment musi zostać zarejestrowany i regularnie aktualizowany, w celu uzyskania pełnej kontroli nad datami ważności. Do prowadzenia rejestru niezastąpiony jest system WMS.

3. Składowanie i kompletacja zgodne z datami ważności – nowe produkty trzeba składować za starszymi.

4. Monitorowanie i aktualizowanie stanu magazynowego – wszystkie działania logistyczne muszą być dostosowane do dat ważności produktów.

Metoda FEFO zapewnia skrupulatne zarządzanie towarami w magazynie, ale tylko przy wykorzystaniu cyfrowego systemu zarządzania, jakim jest WMS. Digitalizacja zarządzania asortymentem jest niezbędna, dla uzyskania odpowiedniej wydajności prowadzonych działań.

Zalety metody FEFO

  • Ograniczenie strat w magazynie – w pierwszej kolejności wydawane są produkty, których termin ważności jest bardzo krótki, a to ogranicza ryzyko ich zepsucia się i zestarzenia.
  • Utrzymanie wysokiej jakości – produkty utrzymywane są w świeżości, zapewniane są dla nich optymalne warunki w procesie sprzedaży i dystrybucji.
  • Przestrzeganie norm – metoda ma zastosowanie w wymagających branżach, jak farmaceutyczna czy spożywcza. Zarządzanie magazynem odbywa się zgodnie z normami.
  • Wysoka rotacja produktów – zapewniony jest szybszy przepływ produktów w magazynie.
  • Zadowolenie klientów – towary dostarczane do klientów są świeże, odznaczają się wysoką jakością, spełniają oczekiwania.
  • Niższe koszty – ograniczenie strat i wysoka rotacja towarów zapewniają w dłuższej perspektywie niższe koszty oraz wyższe przychody.

Metoda FEFO – podsumowanie

Strategia zarządzania asortymentem szybko psującym się i o krótkiej dacie ważności, jaką jest FEFO, pozwala ograniczyć straty, zachować wysoką jakość produktów, a także zapewnić zadowolenie klientów. Ma zastosowanie przede wszystkim w branży spożywczej i farmaceutycznej.

Metoda Fefo – Czym Jest, Zalety, Zasady - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź