Paletyzowanie towaru – wskazówki, sposoby, zalety
Paletyzowanie to proces układania towarów na paletach, w celu ich składowania, obsługi oraz transportu. Palety są nośnikiem ładunku, chronią go przed uszkodzeniami w trakcie transportu.
Na paletach składowane są pojedyncze jednostki, które tworzą ładunek o większych wymiarach. Aby instalacja działała poprawnie, konieczne jest właściwe przeprowadzenie paletyzowania.
Paletyzowanie towarów – dostępne rozwiązania
To, jaki towar jest do spaletyzowania wymusza formę przyjmowanego postępowania. Za każdym razem należy jednak zadbać o stabilność ładunku, aby uniknąć strat i uszkodzenia towaru.
Głównymi sposobami paletyzowania towarów są:
- przeplatany – forma układania pojemników powtarza się co dwie warstwy. Takie rozwiązanie wpływa na stabilność ładunku na palecie;
- układanie w stos – wszystkie jednostki ładunkowe są układane tak samo. Powstaje jednolita całość.
Dodatkową formą zabezpieczenia jest owijanie palet plastikowymi lub stalowymi taśmami spinającymi lub folią stretch. Ładunek zyskuje w ten sposób dodatkową stabilizację na czas transportu.
Korzyści z paletyzowania towarów
- Optymalizacja powierzchni składowania – na danej powierzchni można umieścić większą ilość towarów.
- Wzrost produktywności – wybierając układanie towarów w stos, można odciążyć magazynierów i zmniejszyć eksploatację urządzeń transportu bliskiego. Jednocześnie można obsłużyć większą ilość produktów.
- Łatwe pobieranie i odkładanie produktów – do obsługi wykorzystywane są profesjonalne i sprawnie działające urządzenia transportu bliskiego.
- Monitorowanie składowanego towaru – ze względu na mniejszą ilość pojedynczych ładunków, łatwiej jest poddać kontroli stan magazynowy.
- Wydajny załadunek oraz rozładunek – pracownicy magazynu mogą przeprowadzić te czynności w szybszy i prostszy sposób. Urządzenia transportu bliskiego mogą układać towary w stosy, co znacząco zmniejsza ruch w magazynie.
- Ograniczenie strat towarów – w trakcie transportu paczki lub pojedyncze towary nie ulegają uszkodzeniom.
- Bezpieczeństwo – w magazynie ze spaletyzowanymi towarami jest znacznie bezpiecznej zarówno dla towarów, operatorów, jak i urządzeń.
O czym należy pamiętać decydując się na paletyzowanie towarów?
Najważniejszy jest zakup palet dopasowanych do specyfiki prowadzonej działalności. Największą popularnością cieszą się europalety oraz palety amerykańskie, które dostępne są w wielu wariantach pod względem wymiarów do wyboru. Ważne jest również, aby postawić na odpowiedni materiał. Do wyboru jest drewno, plastik lub metal.
Najczęściej przez klientów wybierane są palety kwadratowe lub prostokątne, ze względu na prostą obsługę i pakowanie. Należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu obciążenia, aby cały ładunek był stabilny.
Przy pakowaniu należy wykorzystywać materiały najwyższej jakości, w celu ograniczenia strat towarów.
Paletyzowanie towarów – podsumowanie
Paletyzowanie towarów wpływa pozytywnie na wszystkie procesy logistyczne. Można dzięki temu prowadzić magazyn wydajny i zapewnić sprawny przepływ towarów.