Potrzeby e-commerce w zakresie powierzchni magazynowych
Posiadanie odpowiednich powierzchni magazynowych jest niezwykle istotne w celu skutecznego realizowania logistyki e-commerce. Klienci oczekują dostaw w ciągu 24 godzin, a firmy chcą jak najbardziej redukować koszty transportu.
Powierzchnie magazynowe dostosowane do branży e-commerce
Brak dostępności odpowiednich powierzchni magazynowych jest największa bolączką dla branży logistycznej. W rezultacie, prężnie rozwija się aktualnie rynek nieruchomości przemysłowych w zakresie wynajmu i sprzedaży hal magazynowych.
Handel elektroniczny wymaga od firm usprawnienia wszystkich procesów magazynowych, a w szczególności standardem jest wysyłka w 24 godziny od złożenia zamówienia. Im krótsza jest usługa logistyczna, tym lepiej. Najczęstszym sposobem jest ulokowanie obiektu logistycznego w najbliższej odległości od największej grupy docelowej. Są to w większości przypadków duże miasta.
Magazyn nie musi znajdować się w ścisłym centrum, ale na tyle blisko miasta, aby zmniejszyć drogę dostawy. Aktualnie właśnie potrzeba ulokowania magazynów blisko dużych aglomeracji, a także optymalizacja powierzchni składowania w celu dostosowania ich do potrzeb zamówień online to główne wyzwania dla właścicieli magazynów.
Zasady optymalizacji powierzchni magazynowych
Zamiast szukać nowego obiektu logistycznego, czasem warto skupić się na już posiadanym, w celu jego jak najlepszego zoptymalizowania.
Jest kilka możliwości, w celu zwiększenia pojemności magazynu, bez jego rozbudowy. Warto zapoznać się z tymi metodami:
- składowanie akumulacyjne – wybierając m.in. Pallet Shuttle, można maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię magazynową poprzez ograniczenie liczby korytarzy. Najlepiej sprawdza się w przypadku składowania niewielkiej ilości jednostek asortymentowych na wielu paletach;
- składowanie na wysokość – jeżeli teren jest ograniczony, a potrzeby składowania duże, warto zainwestować w regały wysokiego składowania. Częstą praktyką jest także inwestycja w magazyn automatyczny, który pozwala na efektywne zarządzanie wieloma procesami i składowanie na regałach o wysokości nawet 40 metrów;
- system zarządzania magazynem WMS – zapewnia wydajne rozmieszczanie ładunków, każdemu produktowi jest przypisana określona lokalizacja. Dostępne funkcje umożliwiają zwiększenie wydajności składowania w magazynie.
Przy aktualnie obowiązujących cenach za metr kwadratowy, każdy centymetr powierzchni magazynowej ma ogromne znaczenie. Pozwala to na utrzymanie działalności na rentownym poziomie.
Powierzchnie magazynowe dla branży e-commerce – podsumowanie
Standard realizacji dostaw w ciągu 24 godzin, a także ograniczone możliwości w znalezieniu idealnej powierzchni magazynowej skłaniają właścicieli do wprowadzania istotnych zmian w już posiadanych obiektach. Podstawą jest automatyzacja procesów, posiłkowanie się systemem zarządzania WMS, a także inwestowanie w regały wysokiego składowania.
Akumulacyjne systemy magazynowania, a także cyfryzacja to kluczowe aspekty odpowiadające na współczesne problemy właścicieli magazynów.