Wszystkie aktualności

Potrzeby e-commerce w zakresie powierzchni magazynowych

Posiadanie odpowiednich powierzchni magazynowych jest niezwykle istotne w celu skutecznego realizowania logistyki e-commerce. Klienci oczekują dostaw w ciągu 24 godzin, a firmy chcą jak najbardziej redukować koszty transportu.

Powierzchnie magazynowe dostosowane do branży e-commerce

Brak dostępności odpowiednich powierzchni magazynowych jest największa bolączką dla branży logistycznej. W rezultacie, prężnie rozwija się aktualnie rynek nieruchomości przemysłowych w zakresie wynajmu i sprzedaży hal magazynowych.

Handel elektroniczny wymaga od firm usprawnienia wszystkich procesów magazynowych, a w szczególności standardem jest wysyłka w 24 godziny od złożenia zamówienia. Im krótsza jest usługa logistyczna, tym lepiej. Najczęstszym sposobem jest ulokowanie obiektu logistycznego w najbliższej odległości od największej grupy docelowej. Są to w większości przypadków duże miasta.

Magazyn nie musi znajdować się w ścisłym centrum, ale na tyle blisko miasta, aby zmniejszyć drogę dostawy. Aktualnie właśnie potrzeba ulokowania magazynów blisko dużych aglomeracji, a także optymalizacja powierzchni składowania w celu dostosowania ich do potrzeb zamówień online to główne wyzwania dla właścicieli magazynów.

Zasady optymalizacji powierzchni magazynowych

Zamiast szukać nowego obiektu logistycznego, czasem warto skupić się na już posiadanym, w celu jego jak najlepszego zoptymalizowania.

Jest kilka możliwości, w celu zwiększenia pojemności magazynu, bez jego rozbudowy. Warto zapoznać się z tymi metodami:

  • składowanie akumulacyjne – wybierając m.in. Pallet Shuttle, można maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię magazynową poprzez ograniczenie liczby korytarzy. Najlepiej sprawdza się w przypadku składowania niewielkiej ilości jednostek asortymentowych na wielu paletach;
  • składowanie na wysokość – jeżeli teren jest ograniczony, a potrzeby składowania duże, warto zainwestować w regały wysokiego składowania. Częstą praktyką jest także inwestycja w magazyn automatyczny, który pozwala na efektywne zarządzanie wieloma procesami i składowanie na regałach o wysokości nawet 40 metrów;
  • system zarządzania magazynem WMS – zapewnia wydajne rozmieszczanie ładunków, każdemu produktowi jest przypisana określona lokalizacja. Dostępne funkcje umożliwiają zwiększenie wydajności składowania w magazynie.

Przy aktualnie obowiązujących cenach za metr kwadratowy, każdy centymetr powierzchni magazynowej ma ogromne znaczenie. Pozwala to na utrzymanie działalności na rentownym poziomie.

Powierzchnie magazynowe dla branży e-commerce – podsumowanie

Standard realizacji dostaw w ciągu 24 godzin, a także ograniczone możliwości w znalezieniu idealnej powierzchni magazynowej skłaniają właścicieli do wprowadzania istotnych zmian w już posiadanych obiektach. Podstawą jest automatyzacja procesów, posiłkowanie się systemem zarządzania WMS, a także inwestowanie w regały wysokiego składowania.

Akumulacyjne systemy magazynowania, a także cyfryzacja to kluczowe aspekty odpowiadające na współczesne problemy właścicieli magazynów.

Potrzeby E-Commerce W Zakresie Powierzchni Magazynowych - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź