Wszystkie aktualności

Obciążenie regałów magazynowych i ich wpływ na bezpieczeństwo

Profesjonalne zarządzanie magazynem i bezpieczne składowanie towarów nie byłoby możliwe bez regałów magazynowych. Prawidłowo dobrane, gwarantują funkcjonalność, szybki dostęp do przechowywanych towarów i możliwość zarządzania procesami w sposób skuteczny. Jednym z zadań, jakie musi wykonać właściciel magazynu, jest ograniczenie i zapobieganie przeciążeniom regałów magazynowych. Dlaczego jest to tak istotne? Jak określić nośność półek magazynowych? Przedstawiamy najważniejsze zasady prowadzenia magazynu z naciskiem na systemy do przechowywania towarów.

Prowadzenie magazynu — zasady

Prowadząc magazyn, musisz przestrzegać europejskiej normy PN-EN 15635. Norma ta określa wytyczne dające możliwość zmniejszenia ryzyka wystąpienia uszkodzeń i poważnych konsekwencji dotyczących korzystania z regałów magazynowych. Zasady, których należy przestrzegać, są jasno określone. Pomijając je, narażasz pracowników na niebezpieczeństwo, a towary na uszkodzenie. W końcu nie po to występuje określenie nośności regałów, aby przekraczać normy.

Obliczanie nośności regałów magazynowych to bezpieczeństwo. Gdy obciążenie regału magazynowego jest zbyt duże, konstrukcja szybko traci na stabilności i grozi jej zawalenie. Dopuszczalne obciążenie regałów magazynowych powinno znaleźć się na tablicy znamionowej przy każdym regale.

Czy takie oznaczenie nośności regałów magazynowych znajdują się w Twoim magazynie? Jeżeli nie, czas nadrobić te zaległości przed kolejnym przeglądem technicznym. Warto dodać, że okresowe przeglądy regałów magazynowych należy przeprowadzać minimum raz w roku.

Zaprojektuj regały magazynowe zgodne z zapotrzebowaniem

Obowiązujące w Polsce przepisy regulują sposób kontroli stanu bezpieczeństwa w magazynie oraz uwzględniają zasady organizacji pracy, w tym sposoby sprawdzania stanu technicznego maszyn i innych urządzeń znajdujących się na terenie magazynu. Techniczne aspekty mają ogromne znaczenie dla prowadzenia działalność bez strat.

Aby profesjonalne zarządzanie magazynem było możliwe, wymagany jest przede wszystkim projekt regałów magazynowych uwzględniający aktualne potrzeby. Cały system magazynowy musi składać się z określonej ilości miejsc paletowych o pożądanej nośności. Projektanci, w danym obiekcie muszą przewidzieć rozwój, jaki może zanotować przedsiębiorstwo, aby wymiana regałów magazynowych nie była konieczna co pół roku. Jeżeli nośność regałów magazynowych zostanie określona w sposób precyzyjny, zakup będzie wiązał się z dobrą inwestycją.

Określenie nośności regałów magazynowych

Projekt uwzględniający dostosowaną do potrzeb przedsiębiorstwa nośność regałów magazynowych zapewni bezproblemowe zarządzanie, bez przeróbek, modyfikacji czy utraty gwarancji w przypadku nieprawidłowego użytkowania. Z punktu widzenia inwestora, wybór dobrze dobranych regałów magazynowych jest więc kluczowy. Co może osłabić konstrukcję regałów magazynowych?

  • Uszkodzenia wynikające z uderzeń o ramy wózków widłowych. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, gdy w magazynie są zbyt wąskie korytarze pomiędzy regałami, a nawet najbardziej precyzyjny operator nie jest w stanie nimi przejechać bezkolizyjnie.
  • Samodzielna zmiana konfiguracji regałów magazynowych, bez zastosowania odpowiednich zabezpieczeń.
  • Wykorzystywanie paletowych jednostek ładunkowych o niewystarczającej wytrzymałości i jakości.
  • Nieprawidłowe składowanie towarów. Zasada jest bardzo prosta: jednostki towarowe układa się od najniższego do najwyższego szczebla, zachowując ostrożność, w celu uniknięcia zbyt dużego obciążenia. Należy stosować się do norm określanych przez producenta regałów magazynowych.

Konserwacja regałów magazynowych

Każdy regał magazynowy musi przejść przegląd ekspercki, przynajmniej raz w roku. Do pracowników należy natomiast regularne kontrolowanie ich stanu oraz zgłaszanie zauważanych nieprawidłowości. Można dzięki temu uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, zagrażających ludziom, jak i składowanym towarom.

Decydując się na prowadzenie magazynu, musisz pamiętać o wszystkich zasadach BHP dotyczących ich użytkowania, jak i związanych z kontrolą i przeglądami. Podstawą jest natomiast korzystanie z regałów w zakresie posiadanej przez nich nośności.

Regularne przeglądy techniczne regałów

Eksperci w trakcie przeglądów technicznych dokładnie sprawdzają nośność regałów magazynowych, ich zdolność do przenoszenia obciążeń, a także występujące oznaczenie nośności regałów magazynowych. Kontroli poddawany jest ogólny stan regałów magazynowych, sprawdzane są widoczne uszkodzenia oraz ich wpływ na kondycję konstrukcji.

Bezpieczeństwo ludzi i towarów w magazynie jest najważniejsze, a obliczanie nośności regałów magazynowych nie jest skomplikowanym zadaniem. Zawsze możesz skorzystać z pomocy ekspertów, którzy dobiorą regały magazynowe do Twoich potrzeb.

Aby zadbać o bezpieczeństwo w magazynie, warto także szkolić pracowników, jak ważna jest nośność półek magazynowych oraz przestrzeganie przyjętych norm. Mając świadomość zagrożeń, na pewno będą bacznie zwracali uwagę na nośność regału magazynowego.

Zasady BHP są po to, aby ich przestrzegać. Nic nie zyskasz, działając na granicy legalności.

Obciążenie Regałów Magazynowych I Ich Wpływ Na Bezpieczeństwo zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź