Składowanie rzędowe — jakie daje możliwości?
Składowanie rzędowe uznawane jest za najpopularniejsze. Wybór metody przechowywania należy jednak dopasować do rodzaju obsługiwanego asortymentu. Kiedy ten model składowania sprawdza się najlepiej?
Wybór odpowiedniej metody składowania ma wpływ na wydajność magazynu. Należy zwrócić uwagę na rodzaj towaru, jak i opcje jego obsługi. Zastosowanie składowania rzędowego cieszy się bardzo dużą popularnością w magazynach obsługujących towary przy użyciu wózków widłowych.
Składowanie rzędowe – definicja
Składowanie rzędowe oparte jest na koncepcji stawiania regałów z paletami na posadzce magazynowej w rzędach. Pomiędzy nimi mają powstać odpowiedniej szerokości korytarze robocze umożliwiające pracownikom ręczną lub mechaniczną (za pomocą wózków widłowych) obsługę towarów.
Składowanie rzędowe w regałach ramowych to najpowszechniejsza opcja, z uwagi na możliwość łatwego ich dopasowania do dostępnej przestrzeni. Ponadto konstrukcje wyróżniają się bardzo dobrą jakością i atrakcyjną ceną. Do dyspozycji jest również duża ilość poziomów składowania, co zwiększa opłacalność funkcjonowania magazynu.
Składowanie rzędowe – wady i zalety
Zalety składowania rzędowego
- Możliwość bezpośredniego dostępu do składowanych ładunków.
- Tanie koszty składowania – możliwe jest składowanie rzędowe bez regałów lub na prostych, niedrogich konstrukcjach regałowych.
- Możliwość idealnego dopasowania regałów do przestrzeni magazynowej. Konstrukcje mogą mieć dowolną długość, wysokość i szerokość.
- Możliwość zastosowania w magazynach zamkniętych i otwartych. Wystarczy wybrać regały ze stali nierdzewnej odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Wady składowania rzędowego
- Niski współczynnik wykorzystania przestrzeni – pomiędzy regałami muszą znajdować się korytarze robocze, do których wygospodarowania potrzebne jest miejsce. Muszą być na tyle szerokie, aby swobodnie poruszać mogły się w nich wózki widłowe obsługiwane przez operatorów. Znacząco zmniejsza to powierzchnię magazynowania. Z tego powodu składowanie rzędowe znajduje zastosowanie w dużych magazynach.
- Rozwiązanie jest nieopłacalne dla magazynów obsługujących jednolity asortyment. Nie ma w tym przypadku konieczności dostępu do wszystkich jednostek towarowych, skoro i tak są takie same. To rozwiązanie jest więc nieoptymalne.
Kiedy składowanie rzędowe sprawdza się najlepiej?
Znając zalety i wady, jakie ma składowanie rzędowe, możesz podjąć słuszną decyzję, jeżeli chodzi o metodę przechowywania towarów w swoim magazynie. Wiesz już, że rozwiązanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w dużych magazynach otwartych oraz zamkniętych. Nie do końca sprawdza się natomiast do obsługi jednolitego asortymentu.
Składowanie rzędowe – podsumowanie
Składowanie rzędowe jest opcją niedrogą i dość uniwersalną. Można je zastosować w magazynie zamkniętym, jak i otwartym. Wystarczy ustawić w rzędach regały ramowe lub zdecydować się na składowanie na posadzce. Najczęściej jednak na to składowanie decydują się właściciele dużych magazynów.