Automatyzacja w logistyce – czym się cechuje i co daje?
Automatyzacja w logistyce opiera się na zastosowaniu automatycznych systemów transportu i składowania towarów, a także centralnej dystrybucji. Gwarantuje zwiększenie wydajności oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla procesów realizowanych w magazynie.
Czym jest automatyzacja logistyki?
Automatyzacja procesów logistycznych polega na zastąpieniu manualnej obsługi robotyzowanymi urządzeniami i automatycznymi systemami zarządzania. Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na stosowanie w magazynach oraz zakładach produkcyjnych nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Obecne trendy wymuszają korzystanie ze sztucznej inteligencji czy przemysłowego internetu rzeczy.
Bardzo dużą popularnością w nowoczesnych magazynach cieszą się samojezdne wózki typu AGV, a także roboty mobilne. Mogą pracować praktycznie bez przerwy, wykonywać monotonne zadania, a dzięki temu personel można skierować do kreatywnych i ciekawszych prac.
Wdrażając automatyzację do magazynu, można poprawić wydajność realizowanych procesów logistycznych, a tym samym zwiększyć przychód firmy.
Jakie korzyści przynosi automatyzacja w logistyce?
Jest kilka kluczowych powodów, dlatego warto wdrożyć automatyzację do magazynu:
- maksymalizacja wydajności procesów logistycznych – działania w magazynie mogą być realizowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;
- niższe koszty logistyczne – ze względu na mniejszą ilość pomyłek przy kompletacji zamówień lub uszkodzenia towarów w wyniku nieprawidłowej obsługi, eliminowane są dodatkowe koszty eksploatacyjne,
- większa dokładność – automatyzacja logistyki rozwiązuje problem popełniania wielu błędów w trakcie obsługi asortymentu,
- bezpieczeństwo dla personelu i ładunków – automatyczne procesy zmniejszają ilość uszkodzeń technicznych towarów, a także zapobiegają wypadkom z udziałem pracowników,
- ścisła kontrola stanu magazynowego – informatyczne systemy magazynowe stoją na straży wszystkich działań realizowanych w magazynie. Wszystkie operacje logistyczne są kontrolowane przez system,
- maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej – automatyzacja umożliwia składowanie towarów na całej dostępnej wysokości obiektu.
Jakie procesy w magazynie podlegają automatyzacji?
Oszczędności, jakie przynosi automatyzacja w logistyce, skłaniają właścicieli magazynów do inwestycji w innowacyjne rozwiązania. Znajdują one zastosowanie w wielu obszarach działalności.
Automatyzacja przepływu towarów
Nieprzerwany obieg dużej ilości ładunków powoduje, że magazyn może pracować z pełną wydajnością i szybko dostarczać zamówienia do klientów. Pomaga w tym instalacja przenośników paletowych lub pojemnikowych. Wszystkie stosowane systemy są dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Przepływ ładunków można zoptymalizować również poprzez zastosowanie układnic paletowych i pojemnikowych, które przyspieszają załadunek i rozładunek regałów. Popularnym rozwiązaniem półautomatycznym jest także akumulacyjny system składowania Pallet Shuttle, wzbogacony o elektrycznie napędzane wózki. Skracają czas poboru i odkładania palet.
Automatyzacja kompletacji towarów
Jednym z najbardziej czasochłonnych procesów w magazynie jest przygotowywanie zamówień. Można znacznie zwiększyć efektywność, wdrażając strategię towar do człowieka. Polega na dostarczaniu towarów automatycznie na stanowiska, gdzie przygotowywane są zamówienia.
Wydajna automatyzacja przygotowywania zamówień jest możliwa tylko wtedy, gdy zostanie wdrożony również system WMS do zarządzania magazynem. Wraz z nim można postawić na systemy półautomatyczne typu pick-by-light czy pick-by-voice.
Automatyzacja wysyłki zamówień
W pełni zautomatyzowana wysyłka zamówień opiera się na wyposażeniu stref magazynowych oraz doków magazynowych w automatyczne urządzenia transportowe. Przydatny może być informatyczny program do spedycji, nadzorujący prace według dokumentacji wydanej przez magazyn.
Nie należy zapominać również o wzbogaceniu doków magazynowych w system automatycznego załadunku i rozładunku towarów.
Automatyzacja w logistyce – podsumowanie
Zaspokojenie współczesnych potrzeb klientów jest możliwe tylko poprzez zwiększenie wydajności realizowanych procesów, a w tym pomaga automatyzacja logistyki. Wpływa również na redukcję kosztów i precyzję w realizacji zadań.