Wszystkie aktualności

Jak przygotować logistykę magazynową na święta?

W okresie przedświątecznym magazyny zmagają się z dużą ilością zamówień, często jest to dla nich spore obciążenie. Szczególnie w dobie zamówień internetowych magazyny muszą pracować na pełnych obrotach.

Z czym zmaga się logistyka magazynowa w okresie przedświątecznym?

Przedstawiamy listę problemów, z którymi zmaga się każdy magazyn w okresie przedświątecznym:

  1. Zwiększona liczba zamówień – popyt na towary w okresie przedświątecznym wzrasta często 2-krotnie. Polacy lubią dawać prezenty. Wzmożony napływ zamówień to ogromne wyzwanie dla każdego magazynu. Jeżeli nie funkcjonuje on poprawnie, mogą wystąpić opóźnienia w dostawach, wyczerpanie zapasów czy spadek wydajności.
  2. Szybkie przygotowywanie i wysyłanie zamówień – realizacja zamówień w 24 godziny jest największym wyzwaniem, a tego oczekują klienci zamawiający prezenty na ostatnią chwilę. Kompletacja zamówień, wysyłka i dostawy muszą działać bezbłędnie.
  3. Większa możliwość popełnienia błędów – duże natężenie pracy zwiększa ryzyko pomyłek. Mogą pojawić się błędy przy kompletacji zamówień, a to wiąże się z niezadowoleniem klientów i poniesieniem strat.
  4. Zwroty – nietrafione prezenty są normą w okresie świątecznym i poświątecznym. Przyjmowanie zwrotów i reklamacji wymaga dodatkowych nakładów pracy, a także wiąże się ze zwiększeniem kosztów.

Jak usprawnić logistykę magazynową w okresie przedświątecznym?

Przygotowanie magazynu do trudnego okresu w roku, jakim są święta jest dużym wyzwaniem dla każdego właściciela. Lawinowy napływ zamówień trzeba obsłużyć bezbłędnie, aby wykazać się profesjonalizmem i zatrzymać na dłużej klientów. Jak zrobić to skutecznie?

  • Dodatkowa przestrzeń i zaplecze – w magazynie nie może zabraknąć miejsca do bezpiecznego składowania towarów. Trzeba zwiększyć wydolność logistyczną, a uda się to zrobić stosując m.in. antresole magazynowe, dzięki którym można wygospodarować dodatkowe miejsce w magazynie bez konieczności jego przebudowy.
  • Automatyzacja procesów – jest niezawodna podczas realizacji zamówień w 24 godziny. Można dzięki niej zminimalizować koszty obsługi, zwiększyć wydajność, ponieważ magazyn może pracować przez całą dobę.
  • Nowoczesne zarządzanie magazynem – korzystając z informatycznych systemów magazynowych można zwiększyć wydajność pracy oraz ograniczyć ryzyko popełnienia błędów. Masz także pod kontrolą zapasy magazynowe. Profesjonalne przedsiębiorstwa muszą stawiać na innowacje, w celu zapewniania najwyższej jakości obsługi klientów.

Przygotuj magazyn na trudny okres przedświąteczny

Choć zostało już niewiele czasu, masz jeszcze szansę wprowadzić kilka kluczowych zmian w swoim magazynie. Logistyka magazynowa w tak trudnym okresie musi działać bezbłędnie. Uda się dzięki temu obsłużyć zwiększony napływ zamówień, towary dotrą na czas do klientów i można będzie umocnić swoją pozycję na rynku. Zdobędziesz kontrahentów na nowy rok, którzy zobaczą, że świetnie radzisz sobie pod presją, w najtrudniejszym okresie przedświątecznym.

Jak Przygotować Logistykę Magazynową Na Święta? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź