Jak właściwie zadbać o porządek w magazynie?

Magazyn, w którym panuje nieład stwarza zagrożenie dla pracowników, jak i składowanego towaru. Co zrobić, aby zadbać o porządek w magazynie i zatroszczyć się w nim o bezpieczeństwo?

5S, czyli niezawodne sposoby na utrzymanie porządku w magazynie

Metodologia 5S powstała w Japonii, w celu wdrożenia wytycznych umożliwiających zadbanie o porządek oraz czystość w magazynie. Metody te można zastosować zarówno w całej przestrzeni magazynowej, jak i na poszczególnych stanowiskach roboczych. Nazwa pochodzi od pięciu słów zaczynających się na literę S, które opisują każdy z etapów właściwego postępowania w magazynie:

  • Selekcja (Seiri) – oddzielenie przedmiotów potrzebnych w pracy od tych, które są zupełnie zbędne. Należy te drugie wyeliminować, aby nie wpływały na efektywność wykonywanych obowiązków.
  • Systematyka (Seiton) – organizacja miejsca pracy, przy której wykorzystywane są tylko najpotrzebniejsze rzeczy, niezbędne do zakończenia zadania w efektywny sposób. Ważne jest, aby stanowisko pracy było funkcjonalne i uporządkowane. Wpływa to na wyższą wydajność.
  • Sprzątanie (Seiso) – utrzymanie miejsca pracy i całego otoczenia w czystości, a także zapobieganie przyczynom, które mogą powodować powstawanie zanieczyszczeń. Istotna jest tu regularność i realizacja wcześniej ustalonego harmonogramu sprzątania.
  • Standaryzacja (Seiketus) – utrwalenie wprowadzonych zasad dotyczących zachowania czystości i uświadomienie pracownikom, że ma to wpływ na wydajność i komfort pracy.
  • Samodyscyplina (Shitsuke) – wykształcenie poczucia istoty przestrzegania wszystkich zasad w ramach 5S. Ważne jest, aby każdy pracownik wiedział, że musi ich przestrzegać i uczciwie uczestniczył w całym procesie.

Najważniejsze przestrzenie, w których musi panować porządek w magazynie

To, w jaki sposób trzeba będzie utrzymać porządek w magazynie w dużej mierze zależy od rodzaju składowanego towaru. Jeżeli w magazynie składowane są materiały niebezpieczne i łatwopalne, przestrzeganie porządku musi odbywać się z zachowaniem najdrobniejszych zasad. Najczęściej magazyn decyduje się wtedy na zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy, która posiada doświadczenie i wie, jakich środków użyć do zadbania o porządek.

W standardowych magazynach ważne jest natomiast, aby zadbać o czystość podłoża, czyli posadzek magazynowych. Ciągi komunikacyjne stale są narażone na zabrudzenia, dlatego ich sprzątanie musi odbywać się regularnie. Istotne jest także dbanie o czystość dachu, ścian, instalacji regałowych oraz wszystkich urządzeń, z jakich korzysta się do wykonywania podstawowych obowiązków.

Trzeba również wdrożyć zasady zielonej logistyki, dzięki którym odpady z magazynu nie będą zagrażały środowisku i powodowały dodatkowych szkód. Konieczna jest ścisła kontrola co do generowanych odpadów oraz segregacja śmieci. Można również pokusić się o recycling stosowanych materiałów.

Planując porządki w magazynie, należy ustalać je w takim momencie, aby nie przeszkadzały w codziennym zarządzaniu towarami.

Czytaj także

Nowe czy używane? Jakie regały półkowe warto kupić?

Nowe czy używane? Jakie regały półkowe warto kupić?

Regały półkowe są najprostszym rozwiązaniem do magazynowania, na jakie możesz się zdecydować. Stworzysz dzięki nim wygodne miejsce do przechowywania, bez większych problemów. Decyzją, jaką musisz podjąć w pierwszej kolejności jest to, czy kupisz nowe, czy używane...

czytaj dalej

Call Now

Promocja
na przegląd eksperckiSprawdź
FacebookLinkedinYouTubeAllegroOLX