Kryteria dobrego systemu regałowego
Na jakość regałów magazynowych wpływ ma wiele czynników: proces produkcji, materiał, wykończenie. Dlaczego warto decydować się na konstrukcje z certyfikatem jakości?
Jakość materiałów
Zastosowanie wysokiej jakości materiałów gwarantuje produkcję konstrukcji niezawodnych, dobrze przygotowanych do składowania towarów o różnej wadze i kształtach. Najczęściej wykorzystywana jest stal, będąca mieszanką żelaza, węgla oraz innych pierwiastków. Pozwala to na uzyskanie odpowiednich właściwości mechanicznych, m.in. odporności na korozję.
Dla uzyskania stabilnych, niezawodnych konstrukcji niezbędne jest zastosowanie stopów stali najwyższej jakości.
Wykończenie
Produkcja regałów magazynowych rozpoczyna się od stalowej taśmy, która umieszczana jest na bębnach obrotowych i odwijana. Bębny wyposażone są w urządzenia do zgrzewania końcówek taśm. W maszynie prostującej usuwane są nierówności, w celu optymalizacji późniejszej obróbki.
Wyprostowana taśma podawana jest do automatycznej wykrawarki. Rozpoczyna się produkcja półek, profili, podpór i poprzeczek. Wyprodukowane elementy są czyszczone i malowane proszkowo, w celu zapewnienia ochrony przed uderzeniami i korozją. Powstaje gotowy stelaż uzupełniany o półki i kraty.
Możliwość rozbudowy systemów regałowych
Ważne, aby zainwestować w regał magazynowy, który można rozbudować w momencie rozwoju działalności. Istotny jest szeroki wybór akcesoriów, które można szybko i łatwo zamontować. Duża elastyczność projektowa korzystnie wpływa na zarządzanie przestrzenią magazynową.
Profesjonalny montaż
W zakresie budowy i montażu regałów magazynowych obowiązuje wiele przepisów. Montaż należy przeprowadzić zgodnie z normą DIN EN 15635 oraz standardami dotyczącymi zapobiegania wypadkom zawartymi w regulacji DGUV 108-007 i informacji DGUV 208-043.
Każdy profesjonalny producent jest świadomy niezbędności bezpieczeństwa pracy z regałami magazynowymi. Niezbędne jest w tym celu stosowanie pomiarów i testów przed dopuszczeniem ich do użytkowania.
Aby osiągnąć wysoką jakość montażu, należy postępować zgodnie z odpowiednimi normami, przepisami i zasadami. Zespół montażowy powinien regularnie uczestniczyć w szkoleniach teoretycznych i praktycznych, w celu doskonalenia stosowanych technik. Tworzenie sprawozdań i raportów pozwala wykryć ewentualne błędy i uniknąć wielu zagrożeń.
Kontrola końcowa zgodnie z DIN EN 15635 i § 10 BetrSichV musi być przeprowadzona przez eksperta z udokumentowanymi uprawnieniami.
Kontrola jakości regałów magazynowych
Zgodnie z § 10 rozporządzenia o bezpieczeństwie i higienie pracy w przemyśle (BetrSichV) regały przemysłowe muszą być regularnie kontrolowane przez wykwalifikowane osoby, przynajmniej co 12 miesięcy. Wszelkie uszkodzenia powinny być natychmiast zgłaszane przez pracowników i usuwane, w celu niedopuszczenia do zawalenia się konstrukcji.
Reasumując, inwestując w wysokiej klasy regały magazynowe, kontrolując je z pomocą ekspertów w swojej dziedzinie, może uniknąć wielu wypadów i problemów w zakresie bezpiecznego składowania towarów.