Magazyn tradycyjny, półautomatyczny i automatyczny — czym się różnią?
Dla wielu przedsiębiorców dużym wyzwaniem jest podjęcie decyzji, jaki magazyn chcą prowadzić: tradycyjny, półautomatyczny czy automatyczny. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju działalności i świadczenia usług. Poniżej prezentujemy charakterystykę trzech typów magazynów różniących się stopniem automatyzacji.
Magazyn tradycyjny – manualna obsługa towarów
Jak sama jego nazwa wskazuje, magazyn tradycyjny przystosowany jest do ręcznej obsługi towarów. Model składowania jest praktykowany od lat, patrząc na obecne procesy, już mocno przestarzały, ale nadal stosowany w niewielkich obiektach.
Podstawą przy prowadzeniu magazynu tradycyjnego jest unikanie urządzeń działających automatycznie. Wszelkie operacje są wykonywane ręcznie przez pracowników. Do obsługi ładunków wykorzystywane są wyłącznie pojazdy i narzędzia obsługiwane przez operatorów, czyli wózki paletowe, podnośnikowe lub systemowe.
Magazyn półautomatyczny – początek zaawansowanych technologii
Choć w magazynie półautomatycznym obecność zaawansowanych technologii już nikogo nie dziwi, nadal bardzo dużą rolę odgrywają sami pracownicy. Charakterystyczną cechą obiektu półautomatycznego jest obecność jednego lub kilku rozwiązań automatycznych zarządzanych z poziomu systemu zdalnego.
Otwarcie magazynu półautomatycznego jest bardzo dobrą opcją dla przedsiębiorców chcących uniknąć wielu podstawowych błędów pojawiających się w momencie prowadzenia działalności na szerszą skalę. Zdarza się tu mniej błędów w zakresie kompletacji zamówień, operatorzy nie powodują uszkodzeń regałów magazynowych, a to sprawia, że koszty dodatkowe nie są generowane.
Częściowo zautomatyzowany magazyn wpływa na zwiększenie rentowności działalności, a także maksymalizuje produktywność wielu procesów logistycznych.
Magazyn automatyczny – technologia na pierwszym miejscu
Magazyn automatyczny jest projektowany w taki sposób, aby wykorzystać wszystkie atuty systemów automatycznych. Stosowane są w nim:
- układnice paletowe i pojemnikowe,
- systemy przenośników,
- pojazdy prowadzone automatycznie i laserowo (AGV / LGV),
- system składowania Pallet Shuttle.
Przenoszenie towarów w tym magazynie odbywa się wyłącznie przy pomocy urządzeń automatycznych. Obsługa wygląda następująco:
- Układnica paletowa jest sterowana z poziomu systemu zdalnego.
- Układnica pobiera wskazany towar z określonego miejsca na regale.
- Towar dostarczany jest na koniec korytarza i odkładany na przenośnik paletowy.
- Przenośnik paletowy dostarcza towar do miejsca docelowego.
- Towar transportowany jest pojazdem AGV bez udziału operatorów.
Otwierając automatyczny magazyn wysokiego składowania, można zredukować koszty prowadzenia działalności, choć początkowa inwestycja jest wysoka. Myśląc jednak perspektywicznie, jest to rozwiązanie jak najbardziej opłacalne. Skraca się czas obsługi towarów, wiele procesów można realizować bez udziału pracowników, dlatego magazyn automatyczny może działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Powoduje to zadowolenie klienta końcowego, który zawsze otrzymuje towar na czas, albo nawet i przed planowanym terminowe dostawy.
W magazynie automatycznym bezpieczeństwo pracy jest na bardzo wysokim poziomie, ponieważ pracownicy nie poruszają się między regałami magazynowymi, gdzie dochodzi do największej ilości wypadków.
Automatyzacja procesów w magazynie – dlaczego warto?
Jeżeli zastanawiasz się, jakie procesy w magazynie warto zautomatyzować, odpowiedź jest prosta: wszystkie. Urządzenia umożliwiające bezobsługowe wykonywanie procesów ułatwiają zarządzanie towarami, przyspieszają kompletację zamówień, a także niwelują ryzyko błędów.
Decydując się na magazyn automatyczny, zyskujesz:
- obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
- skrócenie czasu realizacji zamówień,
- większe bezpieczeństwo w magazynie,
- możliwość pracy 24/7.
Trzeba jednak zwrócić uwagę, że otwarcie magazynu automatycznego wiąże się z pokaźną inwestycją. Zakup systemów automatycznych to duże obciążenie dla firmy, ale daje ogromne możliwości, jeżeli chodzi o rozwój.
Automatyzacja ma oczywiście swoje zalety, jak i wady, ale we współczesnym biznesie jest to standard. Szybka wysyłka towarów, bezbłędna kompletacja zamówień to opcje, których oczekują klienci. Automatyzacja procesów wpływa znacząco na jakość obsługi, dlatego dąży do niej niemal każdy przedsiębiorca.
Różne stopnie automatyzacji magazynu
Magazyn można zautomatyzować stopniowo, zaczynając od najprostszych rozwiązań. Pierwszym etapem będzie na pewno wprowadzenie do magazynu tradycyjnego systemu zarządzania magazynem WMS. Następnie warto pomyśleć o automatyzacji pojedynczych procesów, aż do momentu, gdy w Twoim magazynie obowiązywać będą wyłącznie zaawansowane systemy.
Tempo automatyzacji oraz stopień zaawansowania wprowadzanych zmian należy dopasować do branży, w jakiej działasz. Jeżeli postawisz na najlepsze dla siebie rozwiązania, rozwiniesz swój biznes i zyskasz wielu zadowolonych klientów.