Wszystkie aktualności

Podział magazynu na strefy — jakie są strefy w magazynie?

Organizacja przestrzeni jest podstawą funkcjonowania każdego profesjonalnego magazynu. Ułatwia to wykonywanie operacji i wdrażanie procesów. Strefy w magazynie umożliwiają uporządkowanie i przyspieszenie pracy, sprawiają, że obiekt funkcjonuje poprawnie na wielu poziomach. Ludzie nie są zagubieni w tym, co robią, popełniają mniej błędów w procesie przyjmowania, składowania i kompletacji produktów.

Podział magazynu na strefy

Najważniejsze jest podzielenie magazynu na pięć stref: strefy załadunku i rozładunku, strefy przyjęcia towaru, strefy składowania, strefy kompletacji oraz strefy wysyłek. Oczywiście można uzupełnić obiekt o wiele dodatkowych stref m.in. strefę zwrotów, strefę biurową, strefę reklamacji.

Strefa załadunku i rozładunku w magazynie

Są to miejsca przyjmowania i wydawania towarów. Zwykle umieszczane są przy dokach przeładunkowych. To tu towar transportowany jest z ciężarówek do strefy przyjęcia lub wysyłek. Strefy można rozmieścić oddzielnie lub zaprojektować jako jedną przestrzeń, w zależności od ilości obsługiwanych ładunków oraz tego, jakie rozwiązanie uznasz za lepsze.

Strefa przyjęć w magazynie

W tej strefie realizowanych jest wiele procesów: przyjmowanie towarów, kontrola jakości, sortowanie zamówień. Ważne jest, aby tę część magazynu odseparować od innych. Powinna jednak znajdować się blisko strefy rozładunkowej.

Strefa przyjęć musi być bardzo dobrze uporządkowana, zapewniać płynność pracy. Odpowiada za sprawną realizację dalszych procesów magazynowych. W ostatnim czasie w obrębie tej strefy magazynu dochodzi do największej ilości automatyzacji. Bezpośrednio wpływa to na poprawę jakości pracy w magazynie oraz szybkość realizacji zamówień.

W strefie przyjęć należy umieścić bardzo dobrej jakości oświetlenie. Pozwala to uniknąć wielu pomyłek i przyspiesza proces kontroli jakości oraz sortowania towarów.

Strefa składowania w magazynie

Prawidłowo zorganizowana strefa składowania służy tylko do tego celu. Sposób magazynowania może być różny, ale niezmienna powinna być dobra organizacja. Zdecydować można będzie się na:

  • składowanie na regałach magazynowych,
  • składowanie na stojakach,
  • składowanie blokowe na posadzce.

Najlepszą optymalizację składowania zapewniają niezawodne regały magazynowe. Można w każdym aspekcie dopasować je do własnych potrzeb, z uwagi na złożenie indywidualnego zamówienia na wymiar. Regały można dostosować także do rodzaju składowanego asortymentu.

Strefa wysyłki w magazynie

W tej strefie towary są pakowane oraz wydawane do dalszego transportu, już bezpośrednio do klienta. Ważne jest, aby tę część magazynu oddzielić od innych. Dzięki temu będzie funkcjonowała poprawnie.

Dodatkowe strefy funkcjonalne magazynu

Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością, jest strefa buforowa w magazynie. Umożliwia tymczasowe składowanie niezbędnych materiałów na potrzeby realizacji kolejnych procesów m.in. produkcji, wysyłki czy kompletacji zamówienia. Najczęściej ta strefa wydzielana jest w magazynach o wysokim tempie pracy m.in. w branży motoryzacyjnej, gdzie łatwość dostępu do towarów umożliwia szybkie naprawy, budowanie samochodów oraz zapobiega przestojom.

Strefa buforowa w magazynie pozwala uporządkować i zorganizować towar przeznaczony do dalszej wysyłki. Bardzo często jest umieszczana blisko strefy wysyłki, jako kanał przepływowy, co zapewnia ciągłość w dostawach.

W magazynach z branży e-commerce popularna jest strefa zwrotów i reklamacji. Gdy występuje, klient może liczyć na szybszy zwrot pieniędzy, weryfikację zamówienia czy wymianę towaru na nieuszkodzony. Uzupełniając podstawowe strefy w magazynie o przestrzeń tylko do zwrotów i reklamacji, można przyspieszyć wiele procesów.

Podział magazynu na strefy magazynowe zwiększa efektywność pracy

Logistyka magazynowa lubi porządek. To w takich warunkach pracuje się najlepiej, zarządzanie procesami jest łatwiejsze, a realizacja procesów znacznie szybsza. Do efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową przydaje się podział na strefy. Unikniesz wielu błędów, ułatwisz pracę zatrudnionym osobom, a jednocześnie ograniczysz ryzyko uszkodzenia towarów.

Magazyn jest miejscem pełnym życia, w którym zachodzi bardzo wiele procesów. Bezpieczne składowanie towarów, jak i ich sprawne wydawanie jest absolutną koniecznością. Kluczowe jest zapewnienie płynnego ruchu i skrócenie ścieżek, którymi musi podążać towar, aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Do tego niezbędny jest podział magazynu na strefy. Określając je w jasny sposób, możesz prowadzić profesjonalny magazyn. Zadbaj o to już na etapie projektowania przestrzeni.

Podstawowe strefy w magazynie – podsumowanie

Jasny podział zadań i bezpieczeństwo w magazynie osiągniesz jedynie poprzez wyznaczenie odpowiednich stref. Praca będzie przebiegała sprawnie, bez ryzyka popełnienia wielu błędów mogących rzutować na Twoją opinię. Dostosuj obiekt do szybkiej realizacji procesów, a Twoja działalność będzie w każdym aspekcie profesjonalna. 

Podział Magazynu Na Strefy — Jakie Są Strefy W Magazynie? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź