Wszystkie aktualności

Magazyn zmechanizowany — czym różni się od magazynu zautomatyzowanego?

Zadaniem każdego właściciela magazynu jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie. Każdorazowo poszczególne elementy należy dopasowywać do aktualnych potrzeb oraz specyfiki składowanych produktów. Czym wyróżnia się magazyn zmechanizowany? Co odróżnia go od obiektu zautomatyzowanego?

Magazyn zmechanizowany – definicja

O magazynie zmechanizowanym można mówić wtedy, gdy zdecydowano się w nim na konkretny poziom mechanizacji. Zakres zastosowanego wyposażenia jest uzależniony od specyfiki i rozmiarów przestrzeni, rodzaju składowany towarów, a także potrzeb operatorów.

Magazyn zmechanizowany do realizacji zadań wykorzystuje różnego rodzaju pojazdy i rozwiązania technologiczne. Są to m.in. wózki widłowe, przenośniki rolkowe, systemy taśmowe. Procesy składowania i wydawania towarów odbywają się bez udziału człowieka.

Podział magazynów ze względu na stopień zmechanizowania

Współczesne magazyny można podzielić na wiele rodzajów. Jednym z najpopularniejszych jest podział ze względu na stopień zmechanizowania.

Magazyn niezmechanizowany

Wszystkie operacje są w nim realizowane z wykorzystaniem siły ludzkich mięśni.

Magazyn zmechanizowany

Poszczególne operacje są w nim realizowane z wykorzystaniem urządzeń odciążających personel i przyspieszających tempo prowadzonych prac.

Magazyn automatyczny

Czynnik ludzki jest minimalizowany. Większość operacji jest realizowanych automatycznie.

Magazyn zmechanizowany a zautomatyzowany – podstawowe różnice

W magazynie zmechanizowanym część operacji jest realizowanych z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych technologii, ale dużą rolę w procesach nadal odgrywa czynnik ludzki. Najczęściej zastosowanie znajduje jeden lub kilka rozwiązań automatycznych m.in. system zarządzania magazynem WMS. Zmechanizowany magazyn jest o wiele bardziej rentowny i ma większe możliwości produkcyjne niż tradycyjny.

Na wyższy poziom działalności można wejść, decydując się na magazyn automatyczny. Jest zaprojektowany z udziałem wielu rozwiązań automatycznych, takich jak m.in. układnice paletowe i pojemnikowe, systemy przenośników, pojazdy prowadzone automatycznie i laserowo, system składowania Pallet Shuttle. Wdrażając innowacyjne technologie, można zredukować koszty działalności, poprawić bezpieczeństwo pracy i zwiększyć zadowolenie klienta końcowego.

Wyposażenie magazynu zmechanizowanego – przykłady

Wyposażenie, jakie można zastosować w magazynie zmechanizowanym to przede wszystkim:

  • klasyczne regały paletowe: regały rzędowe, regały wysokiego składowania, push back, wjezdne drive-in, double deep oraz mobilne;
  • regały półkowe;
  • regały wspornikowe;
  • wózki widłowe;
  • przenośniki rolkowe;
  • szafy narzędziowe;
  • stoły mobilne.

Magazyn zmechanizowany – podsumowanie

Stawiając na zmechanizowany magazyn, należy przede wszystkim zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. Musi być najwyższej jakości, sprawne i bezpieczne. Umożliwi to bezproblemową eksploatację przez lata. Przełoży się na opłacalność całego procesu składowania towarów.

Magazyn Zmechanizowany — Czym Różni Się Od Magazynu Zautomatyzowanego? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź