Wszystkie aktualności

Metoda stałych miejsc składowania – co ją wyróżnia?

Proces składowania ma wpływ na funkcjonowanie całego magazynu. Metodę należy dobrać tak, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń i zoptymalizować przepływ ładunków. Jedną z technik jest metoda stałych miejsc składowania.

Metoda stałych miejsc składowania – definicja

O metodzie stałych miejsc składowania można mówić w kontekście statycznego systemu magazynowania. Każdy ładunek ma przypisane stałe miejsce, nawet jeżeli w obiekcie aktualnie nie ma wystarczającej ilości asortymentu, aby doprowadzić do jego całkowitego zapełnienia. Na pustym miejscu nie może zostać umieszczony inny towar.

Metoda stałych miejsc składowania jest optymalnym wyborem dla przedsiębiorstw obsługujących regularnie ten sam asortyment, a także tych, które nie mają w planach wdrożenia systemu wspierającego zarządzanie gospodarką wewnątrz magazynu. Metodę stałych miejsc zastosować można także w obiektach pełniących funkcję przechowywania, a nie kompletowania produktów.

Metoda stałych miejsc składowania – wady i zalety

Wady metody stałych miejsc składowania

Rozmieszczenie towarów w magazynie tylko na przypisanych miejscach może powodować wrażenie straty przestrzeni, gdy stan wypełnienia nie jest maksymalny. Trzeba mieć do dyspozycji bardzo dużą przestrzeń, aby tę metodę zastosować. Sytuacja pełnego zapełnienia występuje sporadycznie, dlatego przez duży czas część miejsc w magazynie nie będzie w pełni wykorzystanych.

Zalety metody stałych miejsc składowania

W magazynie ze stałymi miejscami składowania nie ma problemu z odszukaniem asortymentu, całość jest przejrzysta, a dostęp do aktualnego stanu magazynowego bezpośrednio poprzez obserwację. Możliwa jest szybka kompletacja całej grupy produktów bez zastosowania internetowych systemów zarządzania. Przestrzeń jest przy tym bardzo dobrze uporządkowana.

Metoda stałych miejsc składowania – podsumowanie

Metody stałych miejsc składowania sprawdzają się w obiektach pełniących przede wszystkim funkcję przechowywania towarów, a nie kompletacji czy wysyłki. Choć system jest mniej elastyczny, zapewnia pełną przejrzystość asortymentu i uporządkowaną przestrzeń.

Metoda Stałych Miejsc Składowania - Co Ją Wyróżnia? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź