Wszystkie aktualności

Regały mobilne – jakie są ich zalety i wady?

Budując magazyn trzeba zdecydować się na konkretny model składowania dostosowany do rodzaju obsługiwanych towarów. Wielu inwestorów decyduje się na regały mobilne. Warto poznać ich zalety oraz wady.

Czym wyróżniają się regały mobilne?

Regały mobilne, których nazwa to także regały przesuwne, pozwalają w 95% wypełnić przestrzeń magazynową, zapewniają bezproblemowy dostęp do składowanych towarów. Co jeszcze na ich temat warto wiedzieć?

Mobilne regały z napędem elektrycznym poruszają się po specjalnych szynach podłogowych. Wprowadzane są w ruch poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się na szafie sterowniczej lub na pilocie zdalnego sterowania. W nowoczesnych magazynach zarządzanie odbywa się również z poziomu systemu WMS, który umożliwia sterowanie regałami poprzez internetowe wydawanie poleceń.

Zalety i wady regałów mobilnych

Zalety regałów mobilnych

  • Oszczędność miejsca w magazynie – jest możliwość perfekcyjnego zagospodarowania przestrzeni użytkowej, nie ma konieczności wygospodarowania tras dla wózków widłowych. Regały mobilne docierają do wskazanego miejsca samodzielnie, w momencie otrzymania komendy przez system. Na całej powierzchni potrzebują tylko jedną ścieżkę do przemieszczania się.
  • Obsługa towarów dłużycowych – regały ruchome wystarczy wzbogacić o bazy wspornikowe, a będą w stanie w bezpieczny sposób składować rury, blachy i inne towary dłużycowe. Można wykorzystać je w dużych firmach z branży drzewnej czy budowlanej.
  • Bezpieczna praca – bariery świetlne monitorujące dostęp, manualny system kontroli sterowania, czujniki odległości, fotokomórkowe systemy zabezpieczeń to rozwiązania, które sprawiają, że bezpieczeństwo w magazynie, w którym działają regały mobilne jest na bardzo wysokim poziomie.

Wady regałów mobilnych

  • Wysokie koszty dla miejsca paletowego w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań dotychczas stosowanych w magazynie.
  • Gdy regały rozsuwają się, trzeba liczyć się z wydłużonym dostępem do towarów.
  • Regały na kółkach nie dają możliwości poboru palet z kilku ścieżek w tym samym czasie.
  • Ograniczona jest wysokość składowania towarów.

Regały mobilne a przestrzeń magazynowa

Zanim zaprojektujesz kubaturę magazynu, wybierz dogodny układ dla regałów mobilnych. To najrozsądniejsze rozwiązanie, które pozwoli na optymalizację przestrzeni. Dopasujesz konkretny typ układu do wymiarów obiektu. Projekt pomoże także zaplanować prace związane ze sposobem wykonania posadzki, w której muszą zostać zatopione szyny dla regałów mobilnych.

Dobrane do potrzeb technologie, prawidłowy montaż i demontaż regałów mobilnych to podstawy w trakcie profesjonalnej działalności. Wykorzystasz maksymalnie możliwości systemu, zadbasz o bezpieczne składowanie towarów na mobilnych konstrukcjach, a wiele procesów odbywało się będzie w znacznie szybszy sposób.

Regały magazynowe a mobilność – korzyści, o których musisz wiedzieć

Wymagania prawne dotyczące regałów mobilnych regulują sposób korzystania z konstrukcji do składowania towarów. Wprowadzając do swojego magazynu optymalne i dopasowane do konkretnych potrzeb rozwiązanie, możesz zwiększyć dochody swojego przedsiębiorstwa.

Inwestycja w regały z systemem jezdnym początkowo jest wyższa niż w przypadku innych systemów, ale zyskujesz automatyzację procesów i lepszą obsługę towarów. Zwrot z inwestycji następuje zwykle do 18 miesięcy. Optymalna działalność, jaką zapewniają regały mobilne pozwala przy tym zmniejszyć koszty codziennej eksploatacji. Stajesz się firmą bardziej konkurencyjną, mogącą zaoferować szybszą realizację procesów logistycznych.

Regały mobilne – podsumowanie

Wyposażenie magazynu oparte o mobilne regały to bardzo dobre rozwiązanie, świetnie sprawdzające się w wielu branżach. Najczęściej korzystają z nich przedsiębiorcy prowadzący chłodnie, ale i magazyny ciepłe. Regały bardzo dobrze spełniają swoją funkcję, umożliwiają bezpieczne składowanie towarów i zarządzanie nimi. Możliwości technologiczne systemu są nieocenione. Zyskujesz optymalne wykorzystanie przestrzeni na długi czas. 

Regały Mobilne – Jakie Są Ich Zalety I Wady? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź