Roboty w magazynie — przyszłość czy teraźniejszość?
Roboty magazynowe usprawniają procesy logistyczne. Wpływają bardzo korzystnie na działalność w obliczu presji konkurencji i konieczności stosowania coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań w magazynie.
Roboty magazynowe – definicja
Robot magazynowy jest urządzeniem automatycznym zaprojektowanym w celu zwiększenia przepływu ładunków oraz poprawy bezpieczeństwa i wydajności procesów logistycznych. Roboty mogą działać niezależnie lub współpracować z pracownikami magazynu.
Zadaniem robotów magazynowych jest osiągnięcie potrójnych korzyści:
- ograniczenie kosztów logistycznych,
- zwiększenie wydajności magazynu,
- poprawa jakości świadczonych usług.
Roboty we współczesnych magazynach zaczynają odgrywać coraz większą rolę, szczególnie w zakresie przyjmowania towarów, składowania, a także zarządzania zapasami, kompletacji i wysyłki zamówień. Mogą pracować na najwyższych obrotach przez 24/7.
Rodzaje robotów w magazynie
W zależności od wykonywanych operacji można zastosować różne rodzaje robotów magazynowych. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi.
Układnice pojemnikowe i paletowe
Przemieszczają się wzdłuż korytarzy roboczych w celu pobierania i odkładania ładunków na regały paletowe. Dostępne są ich różne rodzaje: jednokolumnowe, dwukolumnowe, paletowe trójstronne.
Roboty mobilne AMR
Urządzenia wyposażone w sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe. Mogą poruszać się po obiekcie bez sterowania ich ruchem. Są wyposażone w czujniki, oprogramowanie sterujące oraz cyfrowy plan magazynu, co pozwala na właściwą interpretację otoczenia.
Pojazdy AGV
Są wzbogacone o system nawigacji. Poruszają się po wcześniej ustalonych trasach, które wykrywają dzięki układowi laserowemu lub przewodowemu.
Roboty kompletacyjne
Urządzenia te zwiększają wydajność procesu magazynowego, jakim jest przygotowywanie zamówień. Największą popularnością cieszy się robot antropomorficzny wykonujący operacje pick and place. Wybiera on odpowiednie produkty, pobiera je z lokalizacji i umieszcza w wyznaczonym miejscu.
UAV, czyli drony
Są to roboty magazynowe, które niedawno zyskały na popularności. Obecnie wykorzystywane są przede wszystkim do celów inwentaryzacyjnych, ale Google oraz Amazon już pracują nad tym, aby w przyszłości można było je wykorzystać do doręczania zamówień klientom.
Coboty, czyli roboty współpracujące
Wspierają pracę magazynierów, przede wszystkim w wykonywaniu powtarzających się czynności, skomplikowanych lub bardzo niebezpiecznych. Roboty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać prostą i bezpieczną obsługę, a także brak ryzyka we właściwej obsłudze towarów.
O czym należy pamiętać wprowadzający roboty magazynowe do obiektu?
Wdrażając roboty magazynowe do przedsiębiorstwa, należy pamiętać o kilku decydujących czynnikach odpowiedzialnych za skuteczność całego projektu.
System WMS
Zdalny system zarządzania magazynem jest niezbędne, gdy wdrażane są procesy automatyczne. Zapewnia prawidłową obsługę robotów, optymalizację poszczególnych procesów, a także gromadzenie informacji na temat przebiegu realizowanych działań.
Obsługa profilaktyczna robotów
Zapewnia uniknięcie wielu awarii i związanych z nimi przestojów w magazynie. Roboty muszą pracować z najwyższą wydajnością, aby przynosiły realne korzyści dla przedsiębiorstwa.
Szkolenie pracowników
Choć roboty działają w sposób automatyczny, wymagają nadzoru człowieka. Istotne jest, aby pracownicy magazynu przeszli szkolenie z ich obsługi. Zapewni to najwyższą wydajność systemowi, a także pozwoli zminimalizować wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji, nad którymi nie da się zapanować bez specjalistycznej wiedzy.
Roboty magazynowe – podsumowanie
Każdy właściciel obiektu logistycznego ma świadomość, że w przyszłości niezbędna będzie pełna automatyzacja przestrzeni magazynowych. Obecnie jest to już na bardzo zaawansowanym poziomie, czego przykładem są roboty magazynowe. Ciągle trwają prace nad kolejnymi.
Ich wdrożenie do procesów logistycznych ma na celu wyeliminowanie błędów, zagrożeń, a także zwiększenie wydajności prowadzonych działań.