Wszystkie aktualności

Systemy kompletacji zamówień — co warto wiedzieć?

Kompletacja zamówień jest podstawową czynnością realizowaną w każdym magazynie, a zarazem najbardziej kosztownym i złożonym procesem logistycznym. Jak przeprowadzić ją w najbardziej efektywny sposób? Sprawdź!

Co to jest system kompletacji?

Kompletacja to popularny system w branży logistycznej. Odnosi się do czynności polegających na pobieraniu towarów z posiadanych zapasów. Gdy zamówienie dociera do informatycznego systemu, generowana jest lista produktów, które mają zostać pobrane przez komisjonera.

Choć proces kompletacji w magazynie wydaje się bardzo prosty, po drodze można napotkać na bardzo wiele problemów. Jeżeli chodzi o magazyn z wieloma strefami, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej strategii, wyznaczenie tras, aby można było przeprowadzić kompletację w jak najkrótszym czasie.

Dla wielu firm głównym wyzwaniem jest zaprojektowanie magazynu w taki sposób, aby trasy kompletacji zamówień były jak najlepiej zoptymalizowane.

Strefa kompletacji – co to jest?

Strefa kompletacji w magazynie to specjalnie wyznaczona przestrzeń przeznaczona wyłącznie do kompletowania towarów. Powierzchnia powinna być dostosowana do ilości obsługiwanych zapasów, które w jednym czasie trafiają do strefy wydań.

Jeżeli prowadzisz magazyn automatyczny lub półautomatyczny, niezbędne jest wydzielenie strefy kompletacji zamówień.

Fazy kompletacji zamówień

  1. Wstępne planowanie tras kompletacji – przydzielane są do nich konkretne zasoby oraz lokalizacja jednostek.
  2. Przemieszczanie operatorów po wyznaczonych trasach i korytarzach magazynu.
  3. Kompletacja towarów w magazynie – w zależności od rodzaju produktów, może odbywać się ręcznie lub z pomocą specjalistycznych maszyn.
  4. Weryfikacja towarów – etykietowanie i przygotowywanie do dalszego transportu.

Systemy kompletacji zamówień

Kompletację w magazynie można podzielić na dwie grupy:

  • Towar do człowieka – dynamiczny proces, który jest w pełni zautomatyzowany. Działania odbywają się przy wykorzystaniu robotów oraz maszyn transportu bliskiego;
  • Człowiek do towaru – komisjoner samodzielnie udaje się do regału, pobiera z niego produkt, a następnie dostarcza do strefy kompletacji. Sprawdza się przy mniejszych zamówieniach oraz niewielkiej wadze towarów.

Metoda człowiek do towaru. Dostępne rodzaje

Automatyzacja magazynu polegająca na korzystaniu przy kompletacji zamówień z robotów oraz maszyn transportu bliskiego, umożliwia na efektywne realizowanie procesów logistycznych. Ręce oraz oczy komisjonera są wolne od wielu niepotrzebnych zadań.

Sposoby kompletacji w tym modelu realizowane są przy wykorzystaniu następujących metod:

  • Pick and Pack – picker, czyli komisjoner pobiera produkty dla pojedynczego lub kilku zamówień, a następnie dostarcza je do strefy pakowania.
  • Put and Light – zautomatyzowana metoda pobierania towarów, przy której wykorzystywane są pojemniki i urządzenia świetlne do kierowania komisjonerów przez cały proces kompletacji. Każde zamówienie to oddzielna półka, pod którą znajduje się przycisk pozwalający na zasygnalizowanie, że trzeba tutaj dodać produkt.
  • Pick and Light – bardzo podobna metoda do Put and Light. W tym przypadku komunikaty świetlne pod każdym produktem sygnalizują, że należy pobrać dany towar do zamówienia.
  • Pick by frame – metoda bardzo podobna do Pick and Light, ale wszelkie lampki, diody i pozostałe elementy nawigacyjne są umieszczone na ramce, którą operator ma przyczepioną do wózka widłowego lub regału magazynowego.
  • Scan and Pack – skanowanie kodów kreskowych tagów lub naklejek. Wykorzystywane są kody SKU produktów, w celu pobierania informacji o szczegółach zamówienia.
  • Voice packing – kompletacja głosowa. Wykorzystywane są łatwe do zrozumienia komunikaty, które kierują pickerów do określonych miejsc w magazynie.

Na czym polega kompletacja towar do człowieka?

Nie występują tutaj tradycyjne metody kompletacji zamówień. Zostały zastąpione w pełni zautomatyzowanymi procesami, dzięki wykorzystaniu systemów informatycznych, robotów oraz maszyn. Towary dostarczane są do strefy kompletacji, komisjoner nie rusza się z tego miejsca.

Automatyczna kompletacja w magazynie jest realizowana przez roboty pobierające i transportujące towary. Sprawdza się również centralny pas transmisyjny, który przenosi towary w odpowiednie części strefy pakowania. Powszechnie wykorzystywane są również urządzenia transportu bliskiego takie, jak wyciągarki i wciągarki, suwnice, żurawie, wózki jezdniowe, układnice, manipulatory.

Jak jeszcze bardziej usprawnić nowoczesne systemy kompletacji magazynowej?

Optymalizacja operacji kompletacji zamówień musi odbywać się według wcześniej ustalonego planu. Zapewnia to przemyślane działania i skuteczne sposoby przekazywania poleceń kompletacji.

Planowanie tras i rozmieszczenie zapasów

Kluczowe znaczenie ma skrupulatne zaplanowanie, dokąd trafi towar i jaka jest najkrótsza trasa kompletacji. Należy wziąć pod uwagę bieżące oraz przyszłe zamówienia, wielkość hali produkcyjnej, sezonowość towarów, a także częstotliwość uzupełniania zapasów.

Inteligentny system zarządzania WMS

Kompletacja wielostopniowa nie powiedzie się przynajmniej bez podstawowych elementów automatycznych. Najważniejszy jest system informatyczny WMS, który zbiera informacje na temat kompletacji w magazynie. Planuje trasy, tworzy listy produktów, zapasy są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Zapewniona jest komunikacja między wszystkimi pracownikami magazynu. Zapewnia to skuteczną synchronizację procesów oraz zadań.

Inwestycja w infrastrukturę

Nie w każdym magazynie sprawdzi się system ręczny kompletacji. Wiele nowoczesnych obiektów inwestuje w roboty, maszyny i przyrządy do doskonalenia procesu kompletacji zamówień.

Konkretna strategia kompletacji zamówień

Sposób kompletacji zamówień należy dopasować do indywidualnych potrzeb obiektu. Obsługa pojedynczych towarów nie wymaga tak zaawansowanych procesów jak zarządzanie kilkunastoma zamówieniami na raz. W dużych magazynach wykorzystywana jest jedna trasa do kompletacji kilku jednoczesnych zamówień, w przeciwnym razie obiekt naraziłby się na duże straty czasu oraz finansów. Realizowana jest przede wszystkim kompletacja falowa.

Nowoczesna kompletacja opiera się na technologii

Niezależnie od tego, na którą metodę kompletacji ostatecznie się zdecydujesz, warto wspomagać realizację zadań odpowiednio dobranymi urządzeniami oraz oprogramowaniem magazynowym.

Ważne jest, aby wszystkie elementy działały na korzyść procesu logistycznego. Można wyeliminować wiele niepotrzebnych błędów powodujących straty czasu oraz finansów. Przygotowanie do pakowania powinno być maksymalnie skrócone, aby towar wyruszył w drogę do klienta, jak najszybciej jest to możliwe.

Wdrażając nowoczesne systemy kompletacji magazynowej oparte na innowacyjnych technologiach, można usprawnić działania związane z pobieranie produktów i realizowaniem poszczególnych etapów kompletacji w magazynie. Warto skorzystać z najpopularniejszych metod i wykorzystać nowe technologie. 

Systemy Kompletacji Zamówień — Co Warto Wiedzieć? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź