Wszystkie aktualności

Techniki naprawy uszkodzonych regałów magazynowych

Regały magazynowe mogą ulec uszkodzeniu w wyniku zbyt dużego obciążenia konstrukcji lub zewnętrznych działań na nie np. przez wózki widłowe. Istnieją skuteczne techniki naprawy, jakie możesz w takiej sytuacji wykorzystać.

Klasyfikacja regałów magazynowych do naprawy

Regularne wykonywanie przeglądów okresowych pozwala utrzymać normy bezpieczeństwa dla regałów magazynowych. Szczególnie ważna jest PN-EN 15635:2010 „Stalowe statyczne systemy składowania – zastosowanie i utrzymanie urządzeń składowania”, która wskazuje, że kontrola regałów magazynowych powinna zostać przeprowadzona przez posiadającą do tego uprawnienia osobę.

Podczas kontroli sprawdzana jest stabilność konstrukcji, czy elementy nie uległy uszkodzeniu, czy w strukturze nie ma pęknięć. Badane są także stopy regałów i podłoże w najbliższym ich sąsiedztwie. Stan regałów magazynowych jest klasyfikowany do trzech kolorów:

  • zielony – uszkodzenia są niewielkie, regał nadaje się do dalszej eksploatacji, ale należy go dokładnie sprawdzać i po pewnym czasie ponownie sklasyfikować;
  • żółty – kontrola jakości regałów magazynowych wykazała, że naprawa musi zostać wykonana natychmiast lub cała konstrukcja podlega wymienia. Obszar uszkodzeń należy wygrodzić i odizolować,
  • czerwony – bardzo poważne uszkodzenia wymagające natychmiastowego działania. Obszary uszkodzeń należy oznaczyć i zabezpieczyć, a prace naprawcze zaplanować w trybie pilnym.

Naprawa uszkodzonych regałów magazynowych – dostępne metody

Naprawę regałów magazynowych należy zaplanować w sposób dopuszczalny przez producenta. Jest to uzależnione od typu i marki regału.

Wymiana uszkodzonych elementów

Jest to najczęściej stosowana praktyka. Pozwala na korzystanie z elementów nowych, wolnych od wad. Wymiana elementów znajduje zastosowanie w momencie ich pęknięcia czy większych odkształceń.

Metoda ROS

O bezpieczeństwo w magazynie możesz zadbać także stosując metodę naprawy ROS. Polega na ocenie stanu technicznego słupa regałowego. Gdy zostaną stwierdzone nieprawidłowości, należy zastosować kontrolowane ciśnienie hydrauliczne w celu rozpoczęcia procesu prostowania słupa. Ta technika gwarantuje profilowanie przedniej i bocznej ściany, a także narożników. Po tych działaniach słup odzyskuje dawną funkcjonalność.

Zaproponowana metoda wśród niektórych budzi mieszane uczucia, ale jest całkowicie zgodna z normą PN EN 15635. Bez żadnych przeszkód można ją wykorzystać w celu naprawy konstrukcji regałowych.

Zastosowanie zestawu naprawczego

Jeżeli słup regału został skręcony lub podcięty przez wózek widłowy, można zastosować specjalne plomby, w celu naprawy konstrukcji. Uszkodzony element zostaje odcięty poniżej pierwszego poziomu belkowego, a wstawiany jest krótki element, całość natomiast jest spajana specjalnym łącznikiem.

Ochrona regałów magazynowych przed uszkodzeniami

Prawidłowe planowanie przestrzeni magazynowej, a także dbanie o szkolenia dla pracowników podnoszą poziom bezpieczeństwa w magazynie. W celu niedopuszczenia do trwałych uszkodzeń konstrukcji regałowych, warto słupy zabezpieczyć specjalnymi odbojnikami. Mogą być wykonywane ze stali, tworzywa sztucznego lub drewna. Ich podstawowym zadaniem jest przyjęcie i kompensacja siły uderzenia wózka.

Montaż i demontaż regałów magazynowych z uwzględnieniem zaproponowanego zabezpieczenia zwiększa ochronę i gwarantuje wystąpienie mniejszej ilości uszkodzeń.

Naprawa uszkodzonych regałów magazynowych – podsumowanie

Warto pamiętać, że wymagania techniczne dla regałów magazynowych są bardzo restrykcyjnie. Należy ich bezwzględnie przestrzegać dla zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Śledząc tematy „regały magazynowe a ergonomia pracy” czy „regały magazynowe a wydajność magazynu” zawsze należy uwzględniać kwestie związane z przeglądami technicznymi oraz ewentualną naprawą konstrukcji. 

Techniki Naprawy Uszkodzonych Regałów Magazynowych zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź