Wszystkie aktualności

Trendy i wyzwania w logistyce magazynowej 2024

Co będzie najważniejsze w logistyce magazynowej 2024? Skupić trzeba się przede wszystkim na odporności łańcucha dostaw na ryzyka poprzez przygotowanie się na wyzwania związane z coraz szybszą koniecznością dostaw i niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Analizując trendy, można zadbać o bezpieczeństwo własnego biznesu.

Cyfryzacja procesów logistycznych

Logistyka magazynowa rozwija się na wielu płaszczyznach, a jednym z największych wyzwań jest cyfryzacjach. Obejmuje procesy przeprowadzane w magazynie, jak i poza nim.

Podstawą w wielu obiektach jest system zarządzania magazynem WMS, który monitoruje asortyment, jak i automatyczne wózki. Postęp w tych aspektach pozwala na szybkie lokalizowanie produktów, krótszy czas realizacji dostaw, a tym samym większe zadowolenie klientów.

Automatyzacja i robotyzacja magazynów

Aby usprawnić logistykę magazynową warto zdecydować się na automatyzację systemu transportu, składowania i zarządzania towarami w magazynie. Należy zastosować rozwiązania takie, jak układnice paletowe czy system Pallet Shuttle.

Niezbędne przy dużej ilości zamówień są również roboty kompletacyjne. Stosując technologię deep learning urządzenie działa w pełni automatycznie, precyzyjnie pobiera i odbiera towar. Pozwala to na obsługę do 1000 artykułów na godzinę.

Wykorzystanie AI w logistyce

Sztuczna inteligencja w łańcuchu dostaw jest kluczowym wyzwaniem na rok 2024. Oprogramowania wspomagane przez AI wraz z ulepszeniami dotyczącymi automatycznego generowania kodu lub tłumaczenia starych języków programowania na nowe, pozwalają inżynierom poświęcać znacznie mniej czasu na czynności mechaniczne. Ich praca staje się bardziej kreatywna.

Doskonalenie AI pozwala ulepszać nie tylko R&D oraz IT, ale także ułatwia dostęp do wielu wewnętrznych i zewnętrznych informacji.

Szybsze doręczenia

Oczekiwania klientów wobec firm stale rosną. Każdy chce otrzymać zamówienie w jak najkrótszym czasie. W związku z tym niezbędna jest modyfikacja logistyki, w celu przygotowania większej ilości magazynów regionalnych, punktów odbioru zamówień, a także wdrożenie strategii omnichannel, która umożliwia zwrot artykułów w różnych punktach sprzedaży.

Machine customers

Mowa tutaj o oprogramowaniu wyposażonym w sztuczną inteligencję, która umożliwia kupowanie i sprzedawanie produktów. Ma to szczególne znaczenie w branży e-commerce, która zmaga się z ogromnym przesileniem. Analizując trendy, można śmiało powiedzieć, że z tego rozwiązania chętnie skorzysta wielu przedsiębiorców.

Logistyka magazynowa 2024

Rok 2024, tak jak każdy poprzedni, przynosi wiele zmian i udoskonaleń, do których należy właściwie się przygotować. Jest to niezbędne, aby utrzymać blisko siebie konkurencję i zaspokajać potrzeby klientów.

W magazynach bardzo ważne jest wdrażanie automatyzacji, monitorowanie zapasów w czasie rzeczywistym, rozpowszechnianie AI, a także wzmacnianie łańcucha dostaw. Biorąc pod uwagę potrzeby rynkowe, można będzie prowadzić bezpieczny, rozwijający się magazyn.

Trendy I Wyzwania W Logistyce Magazynowej 2024 - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź