Wszystkie aktualności

W co powinien być wyposażony magazyn?

Finalne wyposażenie magazynu zależy od jego rodzaju, stopnia mechanizacji, jak i składowanych towarów. Sprawdź, jakie powinno być wyposażenie nowoczesnego, rozwijającego się magazynu.

Sprawnie działający magazyn ma wyodrębnione strefy wzbogacone o niezbędne wyposażenie. Ma to zapewnić profesjonalne funkcjonowanie, bezpieczne składowanie i wydawanie towarów. Warto podkreślić, że wyposażenie magazynu zautomatyzowanego, półautomatycznego, jak i tradycyjnego powinno być najwyższej jakości.

Czym jest wyposażenie magazynu?

W magazynach nieautomatycznych towar obsługiwany jest ręcznie lub z pomocą wózków widłowych. Nie wszędzie jednak te rozwiązania sprawdzają się. Od czego zależy techniczne wyposażenie magazynu? Przede wszystkim od Twoich potrzeb, jak i zadań do zrealizowania. Obecnie największą popularnością cieszą się automatyczne magazyny, w których wiele procesów odbywa się bez udziału rąk ludzkich.

Nadal jednak działają magazyny tradycyjne, jak i półautomatyczne. Właśnie dlatego wyposażenie w magazynie zmechanizowanym nadal ma istotne znaczenie i interesuje klientów.

Jakie powinno być wyposażenie techniczne magazynów?

Konstrukcje do składowania

Do dyspozycji są antresole, regały paletowe, półkowe, wysokiego składowania, przejezdne, wspornikowe i wiele innych. Konstrukcje mogą być statyczne lub dynamiczne. Powinny być dostosowane do wielkości obiektu, jak i maksymalnie wykorzystywać przestrzeń użytkową. Warto inwestować wyłącznie w najwyższej jakości meble magazynowe, ponieważ są one narażone na duże obciążenia i uszkodzenia. Muszą być zawsze stabilne i zapewniać bezpieczne podtrzymanie składowanego towaru.

Wózki transportowe

Wyposażenie magazynu powinno uwzględniać urządzenia do transportu towarów. Masz w tym zakresie szeroki wybór m.in. wózki dwukołowe, paletowe, podnośnikowe. Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości przestrzeni magazynowej, jak i rodzaju składowanego asortymentu. W nowoczesnych magazynach zwykle dostępnych jest kilka rodzajów wózków widłowych, dla zapewnienia sprawnej obsługi wielu typów towarów.

Pozostałe akcesoria magazynowe

W magazynie nie może zabraknąć wyposażenia dodatkowego uzupełniającego i zwiększającego funkcjonalność regałów magazynowych. Mogą to być m.in. pojemniki do przechowywania drobnych przedmiotów, separatory, wieszaki i wiele innych. To, jakie wyposażenie ostatecznie znajdzie się w magazynie, w dużej mierze zależy od indywidualnej specyfiki jego pracy.

Wyposażenie w magazynie zautomatyzowanym

Częściowa lub całkowita automatyzacja magazynu jest polecana w większości branż. Zwiększa wydajność pracy i umożliwia na szybszą realizację wielu procesów. Obiekt wzbogacany jest przede wszystkim o automatyczne urządzenia przeładunkowe m.in. układnice paletowe trójstronne, jednokolumnowe czy dwukolumnowe.

Jeżeli towary w magazynie przechowywane są przede wszystkim w pojemnikach, warto zainwestować w układnice pojemnikowe. Umożliwiają bezpieczne odkładanie ładunków na regały.

Automatyzacji mogą podlegać także inne procesy w magazynie. Przede wszystkim transport. W tym celu techniczne wyposażenie magazynu powinno uwzględniać przenośniki paletowe i pojemnikowe, systemy transportu szynowego z automatycznymi wózkami napędzanymi silnikiem elektrycznym.

Wyposażenie specjalne magazynu

W niektórych magazynach realizowane są specyficzne rodzaje zadań. Wymagane są do tego odrębne urządzenia i narzędzia. Szczególnie znajdują zastosowanie w chłodniach oraz mroźniach. Są to m.in. regały magazynowe będące w stanie pracować w trudnych warunkach atmosferycznych, przede wszystkim bardzo niskich temperaturach.

Magazyn można wzbogacić także o drobny sprzęt, który ma niebagatelne znaczenie dla jego funkcjonowania. Są to przede wszystkim żurawiki warsztatowe zapewniające pionowe podnoszenie towaru. Popularne są także podnośniki hydrauliczne, które podnoszą ciężar w kierunku góra-dół.

Jakie jest wyposażenie magazynu podnoszące bezpieczeństwo?

W każdym magazynie bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Należy zadbać o ochronę pracowników, towarów i sprzętów. Niezależnie czy prowadzisz magazyn automatyczny, czy magazyn zmechanizowany, wyposażenie musi posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Należy także zadbać o oznakowanie magazynu poprzez tabliczki znamionowe regałów, znaki ostrzegawcze czy oznakowanie posadzki. Zwracając uwagę na ewentualne zagrożenia, możesz podnieść poziom bezpieczeństwa w magazynie.

Wyposażenie magazynu wysokiego składowania, jak i innych – podsumowanie

Na rynku dostępny jest szeroki wybór akcesoriów oraz sprzętów umożliwiających zbudowanie profesjonalnego magazynu. Przystosowane są do potrzeb magazynów tradycyjnych, półautomatycznych, jak i automatycznych. Poszczególne rozwiązania zapewniają wydajność i bezpieczeństwo pracy. Usprawniają wiele procesów. Funkcjonowanie obiektu logistycznego bez dobrego wyposażenia jest niemożliwe. Warto stawiać na niezawodne akcesoria, sprzęt najwyższej jakości oraz rozwiązania ułatwiające pracę.

W Co Powinien Być Wyposażony Magazyn? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź