Wszystkie aktualności

Wpływ oświetlenia magazynu na wydajność, bezpieczeństwo i rentowność obiektu

Oświetlenie magazynu jest kluczowym aspektem w profesjonalnej działalności. Umożliwia bezpieczne składowanie towarów, kompletację zamówień, jak i kontrolę stanu magazynowego.

Projektując oświetlenie magazynu należy zwrócić uwagę na wymiary i charakterystykę obiektu, system składowania, jak i obecność przestrzeni pozwalających na wprowadzenie naturalnego światła do wnętrza. Znaczenie ma także rodzaj wykonywanych czynności. Trzeba również pamiętać o oszczędnościach energii, które we współczesnej sytuacji geopolitycznej są kluczowe.

Jak prawidłowo oświetlić magazyn?

Istotne jest właściwe rozmieszczenie źródeł światła w magazynie. Należy zastosować oprawy oświetleniowe pod sufitem i pośrodku korytarzy między regałami. Uda się w ten sposób wyeliminować cienie rzucane przez półki. Znaczenie ma również poziom natężenie światła wyrażany w luksach (lx). Musi znajdować się na poziomie umożliwiającym komfortowe wykonywanie prac. Innym czynnikiem mającym znaczenie jest współczynnik oddawania barw (CRI lub Ra).

W nowoczesnych obiektach magazynowych stosowane są przede wszystkim żarówki LED. Zużywają mniej prądu niż tradycyjne. Ponadto wykazują się dłuższą żywotnością.

Źródła światła w magazynie

W najważniejszych strefach magazynowych istotne jest, aby zastosować oprawy punktowe i liniowe. Szczególnie ma to duże znaczenie w dokach przeładunkowych. Można ograniczyć w ten sposób ryzyko wypadku spowodowanego przez wózki widłowe transportujące palety z towarami.

Jeżeli Twój magazyn zajmuje się przede wszystkim kompletowaniem zamówień, najlepsze oświetlenie powinno występować w przestrzeniach między regałami. Pracownicy będą mogli łatwo odnaleźć drogę do produktu i ściągnąć go z półki.

Bardzo dobrze w magazynach sprawdzają się automatyczne rozwiązania oświetleniowe. W niektórych strefach światło nie musi palić się przez cały czas. Zaprojektowany w odpowiedni sposób system pozwoli na oszczędności, a jednocześnie dostawy światła wtedy, gdy będzie ono faktycznie potrzebne.

Zalety prawidłowo oświetlonego magazynu

Dobrze zaprojektowane oświetlenie w magazynie usprawnia pracę, jak i wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa. Inwestycja w nowoczesne lampy jest więc kluczowa, jeżeli chcesz zarządzać profesjonalnym obiektem.

Korzyści z prawidłowo oświetlonego magazynu

  • Ochrona zdrowia pracowników – nieprawidłowe oświetlenie wywołuje zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie, senność. Jeżeli światło jest zbyt intensywne, może wprowadzić w stan dezorientacji.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa – w dobrze oświetlonym magazynie groźne wypadki to rzadkość.
  • Wysoka wydajność – prawidłowe oświetlenie wpływa na skupienie pracowników i pozwala im szybko wykonywać obowiązki zawodowe.
  • Oszczędność energii – nowoczesne oświetlenie jest energooszczędne, często działa w automatyczny sposób, gdy faktycznie jest potrzebne.

Przy planowaniu oświetlenia magazynu należy wziąć pod uwagę jego wpływ na bezpieczeństwo i wydajność pracy. Stosując nowoczesne rozwiązania można prowadzić profesjonalny obiekt logistyczny.

Wpływ Oświetlenia Magazynu Na Wydajność, Bezpieczeństwo I Rentowność Obiektu - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź