Wszystkie aktualności

Wyzwania magazynowe dla branży farmaceutycznej

Dynamiczny rozwój logistyki farmaceutycznej sprawia, że przed właścicielami magazynów stawiane są coraz to nowe wyzwania. Prognozuje się, że do 2025 roku ten sektor zwiększy obroty nawet do 5% w porównaniu z obecnymi szacunkami.

Z tego artykułu dowiesz się, z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się branża farmaceutyczna w zakresie magazynowania.

Logistyka farmaceutyczna – charakterystyka

Magazynowanie i dystrybuowanie leków musi odbywać się w odpowiednich warunkach, podlega to rygorystycznym kontrolom, a konieczność zachowania bezpieczeństwa jest nadrzędnym celem.

  • Istnieje konieczność precyzyjnej identyfikacji i kontroli produktów, w celu szybkiej dystrybucji, bez uszkodzeń oraz wad.
  • Rygorystyczna kontrola jakości gwarantuje zachowanie odpowiednich warunków przechowywania w magazynie, przy wykorzystaniu zalecanych procedur w specjalnych strefach.
  • Konieczne jest zapewnienie specjalnych warunków magazynowania i przewozu towarów. Nie można przerwać łańcucha chłodniczego w przypadku szczepionek i leków podatnych na zmiany temperatury. Wyroby medyczne muszą być składowane w higienicznych warunkach.
  • Należy przestrzegać ścisłych terminów dostaw, w celu uniknięcia przeterminowania leków o krótkim terminie przydatności do spożycia. Wymagany jest precyzyjnie zaplanowany transport.

Skuteczne zarządzanie magazynem farmaceutycznym

Pierwszym wyzwaniem dla właściciela magazynu obsługującego wyroby farmaceutyczne jest utrzymanie równowagi pomiędzy łatwym dostępem do produktów a maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni. Proces magazynowania należy poprzedzić szczegółową analizą i zaprojektowaniem stref magazynowych. Będzie miało to wpływ na pracę personelu i bezpieczne składowanie towarów.

Kompletacja towarów o niewielkich wymiarach

Przygotowanie zamówień składających się z produktów o niewielkich rozmiarach jest nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim magazyn powinien być wyposażony w system ułatwiający dostęp do towarów, najczęściej wykorzystywana jest antresola kompletacyjna w połączeniu z regałami półkowymi przepływowymi. Oczywiście zachęcamy również, aby magazyn wzbogacić o system zdalnego zarządzania zasobami.

Kontrola stanu magazynowego

Restrykcyjne przepisy dotyczące przechowywana i dystrybucji leków sprawiają, że na właścicielu magazynu spoczywa obowiązek skrupulatnej kontroli zapasów. Dostęp do danych powini mieć producenci, dystrybutorzy oraz punkty sprzedaży. Problemy z dostępnością leków muszą być automatycznie przesyłane.

Jeżeli magazyn posiada informatyczny system, obsługujące go osoby na bieżąco mogą śledzić stan magazynowy i reagować na ewentualne braki.

Magazyn obsługujący leki – podsumowanie

Logistyka farmaceutyczna rozwija się bardzo dynamicznie, powstają coraz to nowe regulacje dotyczące magazynowania i transportu wyborów medycznych. Obecnie kluczowym wyzwaniem dla branży magazynowej jest automatyzacja procesów i przygotowanie specjalnych programów do obsługi ładunków z lekami. Indywidualne podejście do kwestii bezpieczeństwa i wydzielenia stref magazynowych to równie duże wyzwania.  

Wyzwania Magazynowe Dla Branży Farmaceutycznej - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź