Wszystkie aktualności

Zaawansowana logistyka magazynowa – zasady wdrażania

Elementami zaawansowanej logistyki magazynowej są przede wszystkim innowacyjne rozwiązania technologiczne, które usprawniają procesy, takie jak składowanie, przygotowywanie zamówień oraz wysyłkę towarów.

Nowoczesne technologie usprawniają logistykę magazynową, skracają czas i koszty wielu procesów. Niezbędna jest jednak automatyzacja i cyfryzacja obiektu.

Jak zastosować w magazynie zaawansowaną logistykę?

Podstawą jest zaplanowanie i uporządkowanie wewnętrznych procesów dotychczas zachodzących w firmie. Dobre planowanie odgrywa ogromną rolę w zaopatrywaniu w surowce, zarządzaniu zapasami czy dostarczaniu zamówień na czas.

Aby planowanie logistyczne miało sens, należy wybrać dogodny układ magazynu, dopasować go do rodzaju obsługiwanych produktów, ich rotacji, a także sezonowości. Ważne jest zoptymalizowanie wszystkich działań logistycznych odbywających się w obrębie firmy. Ustalając najważniejsze aspekty i dopracowując je, można zwiększyć wydajność całego obiektu magazynowego.

Zaawansowana logistyka magazynowa musi opierać się na systemie składowania usprawniającym realizację operacji. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, z których można skorzystać, dostosowanych do stopnia automatyzacji obiektu.

Cyfrowe zarządzanie operacjami w magazynie

Wdrażając do obiektu system zarządzania magazynem, czyli WMS, można zsynchronizować wiele procesów logistycznych – od przyjęcia towarów, po przygotowania, aż do wysłania zamówienia. Program jest w stanie zmaksymalizować wydajność obiektu. Operatorzy wydają polecenia poprzez oprogramowanie, co pozwala na korygowanie ruchu urządzeń transportu bliskiego.

System zarządzania magazynem umożliwia ustalenie kolejności wykonywania zadań i wybranie najbardziej wydajnych ścieżek kompletacyjnych. Oprogramowanie musi być jednak poprawnie skonfigurowane na podstawie szeregu kryteriów oraz zasad. Biorąc pod uwagę najważniejsze parametry, proces planowania logistycznego przebiegnie w sposób profesjonalny.

Automatyzacja logistyki magazynowej

Wdrożenie automatycznych rozwiązań magazynowych stanowi ważny element zaawansowanej logistyki. Wpływa na wydajność realizacji kolejnych etapów.

Jedną z pierwszych operacji, jakie należy zautomatyzować jest transport ładunków pomiędzy poszczególnymi strefami w magazynie. Można wykorzystać podnośniki palet czy inne nowoczesne rozwiązania, w celu szybkiego przemieszczania towarów po magazynie. Automatyzacji podlegać powinny również działania związane z pobieraniem i składowaniem produktów. Automatyczne urządzenia transportu bliskiego pozwalają na skuteczną obsługę towarów. Można zdecydować się m.in. na automatyczny Pallet Shuttle.

Zaawansowana logistyka magazynowa – podsumowanie

Zaawansowana logistyka magazynowa opiera się na innowacyjnych technologiach oraz automatyzacji. Istotny jest dobór rozwiązań z zakresu składowania, produkcji i przygotowywania zamówień, w zależności od rodzaju obsługiwanych towarów. Inteligentny magazyn jest efektywny, a działania w nim wykonywane oparte na zaawansowanych programach do zarządzania.

Zaawansowana Logistyka Magazynowa – Zasady Wdrażania - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź