Co to jest gniazdo regałowe?
Omawiając temat regałów magazynowych, nie sposób nie wspomnieć o poszczególnych elementach konstrukcyjnych. Jednym z najważniejszych jest gniazdo regałowe.
Co to jest gniazdo regałowe?
Gniazdo regałowe to jeden poziom składowania w kolumnie regału magazynowego. Może pomieścić jedną lub więcej jednostek ładunkowych, w zależności od głębokości oraz typu konstrukcji. Niektóre regały magazynowe są w stanie na głębokość pomieścić nawet kilka palet. Ułatwia to składowanie i pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej.
Gniazdo magazynowe przystosowane do składowania palet
Najczęściej gniazda magazynowe są kojarzone z miejscami do przechowywania palet. Nie bez znaczenia, ponieważ regały paletowe cieszą się bardzo dużą popularnością, umożliwiają przechowywanie dużych jednostek ładunkowych, a jednocześnie maksymalnie wykorzystują przestrzeń magazynową.
Najpopularniejsze są regały paletowe rzędowe, które wyróżniają się układem prostokątnym lub równoległym. Posiadają gniazda jednopaletowe lub wielopaletowe. Dostęp do jednostek jest tutaj zwykle bezpośredni.
Popularnością cieszą się także regały dynamicznego składowania, w których gniazda regałowe działają zgodnie z zasadą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) lub LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło). Są to regały przepływowe, w których siłą grawitacji palety staczają się w kierunku miejsc odbioru. Bardziej zaawansowane systemy są wyposażone w napędy silnikowe.
Gniazdo ładunkowe regału – jak obliczyć?
Wymiar gniazda w regale stałym lub dynamicznym można dostosować do indywidualnych potrzeb i obsługiwanych ładunków już w momencie składania zamówienia na konstrukcje. Aby uzyskać dostosowaną do potrzeb przestrzeń składowania należy podać:
- wysokość paletowej jednostki ładunkowej,
- wielkość luzu manipulacyjnego pomiędzy paletową jednostką ładunkową, a poprzeczką nośną,
- preferowaną wysokość gniazda,
- liczbę paletowych jednostek ładunkowych, które chcesz umieścić w gnieździe,
- szerokość paletowej jednostki ładunkowej,
- wielkość luzu manipulacyjnego pomiędzy paletowymi jednostkami ładunkowymi,
- wielkość luzu manipulacyjnego bocznego pomiędzy paletową jednostką ładunkową, a słupem regału,
- preferowaną długość gniazda w regale.
Powyższe dane pomogą wyznaczyć gniazdo regałowe w każdym aspekcie dopasowane do potrzeb magazynowych.