Wszystkie aktualności

Czym różnią się przeglądy regałów magazynowych od audytów bezpieczeństwa?

Użytkując systemy składowania, urządzenia transportowe, jak i inne elementy wyposażenia magazynu jesteś zobowiązany do wykonywania regularnych przeglądów technicznych oraz audytów bezpieczeństwa. Sprawdź dlaczego jest to tak istotne.

Przeglądy regałów magazynowych a audyt bezpieczeństwa

Usługi przeglądów regałów magazynowych i audytów bezpieczeństwa są podstawowymi, na jakie warto decydować się prowadząc magazyn. Zadbasz w ten sposób o wysoki poziom bezpieczeństwa, stworzysz przyjazne warunki do pracy, a jednocześnie unikniesz poważnych awarii. Czym się różni się audyt bezpieczeństwa magazynu od przeglądu regałów?

Przeglądy okresowe regałów magazynowych umożliwiają utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w magazynie. Kontrola wyposażenia pomaga w porę wyeliminować i ograniczyć późniejsze wysokie koszty związane z zakupem nowych regałów czy wypłacaniem odszkodowania, w przypadku uszczerbku na zdrowiu pracowników. Aby w pełni wykorzystać potencjał magazynu, niezbędna jest ocena stanu technicznego regałów magazynowych przez eksperta, który dodatkowo doradzi, jakie zmiany warto wprowadzić, aby usprawnić działalność.

Audyt bezpieczeństwa w magazynie jest przeprowadzany przez kierownika danego obiektu w celu oceny wydajności i efektywności prowadzonej działalności. Stanowi zabezpieczenie i chroni wyniki finansowe firmy, a jednocześnie pozwala na skontrolowanie, czy w obiekcie są przestrzegane procedury bezpieczeństwa. Sprawdzana jest sprawność poszczególnych działów. W ramach audytu przeprowadzane są rozmowy z pracownikami, czy dostrzegają nieefektywne rozwiązania, przestroje i źle funkcjonujące procedury.

Audyt bezpieczeństwa magazynowego – najważniejsze pytania

W ramach przeprowadzanego audytu, kierownik magazynu powinien sporządzić listę pytań odnoszącą się do poszczególnych obszarów w obiekcie. Jest to punkt wyjścia do zadbania o wysoki poziom bezpieczeństwa w magazynie.

Do najpowszechniejszych pytań, na które należy znaleźć odpowiedzi przeprowadzając audyt należą:

  • Czy stan zapasów na półkach odpowiada danym w systemie zarządzania magazynem?
  • Czy wózki widłowe są odpowiednio konserwowane?
  • Czy regały magazynowe są w dobrym stanie technicznym?
  • Czy ścieżki są czyste, wyraźnie oznaczone i wystarczająco szerokie?
  • Czy wszyscy pracownicy mają na sobie odpowiedni sprzęt ochronny i identyfikatory?
  • Czy pracownicy przestrzegają odpowiednich protokołów bezpieczeństwa?
  • Czy operacje przebiegają sprawnie i na czas?

Znajdując odpowiedzi na powyższe pytania, można w kompleksowy sposób zadbać o bezpieczeństwo w magazynie. Uda się rozwiązać najpowszechniejsze problemy, z jakimi zmaga się branża magazynowa.

Raporty z audytu bezpieczeństwa magazynowego – jakie korzyści osiągniesz?

Zadania audytora bezpieczeństwa są konkretne. Ma on sprawdzić, czy magazyn spełnia wymagania prawne dotyczące audytów bezpieczeństwa, funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi zasadami oraz nie zagraża zdrowiu pracowników.

Przestrzegając procedury audytowe regałów magazynowych można osiągnąć wiele realnych korzyści i zadbać o profesjonalne funkcjonowanie obiektu:

  • uda odkryć się nie efektywnie działające obszary w magazynie. Optymalizując je, już po kilku miesiącach zauważalna będzie poprawa sytuacji finansowej, jak i szybsze realizowanie procesów;
  • kontrola jakości regałów magazynowych pozwala uzyskać wiarygodne dane na temat bezpieczeństwa i podjąć rozsądne decyzje w zakresie odpowiedniej strategii logistycznej dla firmy;
  • ciągłe doskonalenie obiektu magazynowych pozwala wyprzedzać konkurencję i uzyskiwać nad nią przewagę.

Przeglądy regałów magazynowych a audyt bezpieczeństwa – podsumowanie

Przeprowadzanie działań sprawdzających wydaje Ci się niepotrzebną biurokracją? Nie jesteś profesjonalistą w swoim fachu. Dbając o bezpieczeństwo poprzez regularne przeglądy regałów oraz wykonując audyty, możesz zoptymalizować wiele procesów w magazynie. Twój obiekt zacznie funkcjonować sprawnie, realizacja zadań odbywać będzie się bez opóźnień. Poprawisz swoje wyniki finansowe. Do tego dążysz? Pamiętaj o przeglądach technicznych i audytach bezpieczeństwa w magazynie. 

Przegląd Regałów Magazynowych A Audyt Bezpieczeństwa zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź