Doki przeładunkowe w magazynie – kluczowe elementy infrastruktury magazynowej
Doki magazynowe stanowią podstawowy element nowoczesnych obiektów logistycznych. Zwiększają wydajność realizowanych procesów, ale także zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla pracowników, z uwagi na wyznaczone strefy działania.
W halach magazynowych doki pełnią bardzo ważną funkcję. Umożliwiają profesjonalną koordynację procesów załadunku towarów. Stanowią łącznik pomiędzy działem transportu a wnętrzem obiektu.
Doki załadowcze – elementy składowe
Każdy dok magazynowy składa się z zestawu urządzeń, które umożliwiają załadowanie i rozładowanie towarów. Działania odbywają się bez zbędnego wysiłku, a obsługa pojazdów dostawczych i samochodów ciężarowych jest bardzo sprawna. Najczęściej doki rozładunkowe stanowią podstawowe wyposażenie obiektów współpracujących z branżą przemysłową i transportową. Umożliwiają zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia dla towarów przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Nie ma tu konieczności ręcznej obsługi towarów, pełna automatyzacja skraca czas realizacji usług.
Doki załadunkowe – wyposażenie
- Brama przemysłowa – magazyn otwierany jest wyłącznie na czas załadunku lub rozładunku towarów.
- Śluza uszczelniająca – zapewnia pełne zabezpieczenie towarów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ogranicza przedstawianie się ciepłego i zimnego powietrza do wnętrza magazynu.
- Rampa hydrauliczna – niweluje różnicę wysokości występującą pomiędzy platformą samochodu a rampą betonową.
- Komplet naprawczy kół – umożliwia prawidłowe ustawienie samochodu dostawczego względem otworu przeładunkowego.
- Komplet dwóch odbojników gumowych – zapewnia amortyzację dla pojazdów, a także zapobiega uderzaniu o betonową rampę.
Na jakiej zasadzie działają magazyny przeładunkowe?
Kierowca samochodu dostawczego wjeżdża tyłem w specjalny fartuch uszczelniający. Musi ustawić się centrycznie względem bramy magazynu. Może zrobić to prawidłowo dzięki zastosowanym znakom najazdowym, jak i naprowadzaczom kół. Następuje podniesienie rampy przeładunkowej i usunięcie platformy. Bezpośrednio do samochodów wprowadzana jest waga uchylna, dzięki której możliwy jest do nich wjazd wózków z towarami.
W taki sposób przeprowadzane jest profesjonalne dokowanie ciężarówek
Dok rozładunkowy – największe zalety
Magazyn przeładunkowy będący częścią infrastruktury logistycznej umożliwia skrócenie czasu przeładunku towarów, ze względu na mniejszą odległość transportową, jak i zapewnienie pracownikom znacznie większego komfortu pracy. Nie ma tu konieczności ręcznej obsługi towarów, co niweluje ryzyko wypadków oraz popełniania wielu błędów.
Dok magazynowy zabezpiecza towary przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Na towary nie działa silny deszcz, wiatr, ostre słońce czy śnieg. Z magazynu nie ucieka również ciepło, ani nie zmieniają się panujące w nim warunki temperaturowe, co znacząco poprawia komfort pracy i zabezpiecza składowane materiały przed uszkodzeniami.
Korzystając z doków można zwiększyć przepustowość placu przeładunkowego. Pracownicy mogą korzystać z wielu typów pojazdów dostawczych, co umożliwia elastyczne wykonywanie obowiązków.
Doki warto stosować również ze względów bezpieczeństwa. W magazynach, w których stanowią część infrastruktury, występuje mniej kradzieży, a dostęp osób nieupoważnionych jest wręcz niemożliwy.
Doki rozładunkowe w nowoczesnych magazynach
Doki załadowcze znajdują zastosowanie we wszystkich typach magazynów. Można wdrożyć je również w struktury hal produkcyjnych oraz obiektów handlowych. Jest to rozwiązanie niezbędne, jeżeli załadunek oraz rozładunek towarów odbywają się z bardzo dużą częstotliwością. Znacząco skraca to czas realizacji usług i umożliwia terminową dostawę towarów.
Każdy dok magazynowy musi być zbudowany ze starannie wyselekcjonowanych urządzeń, które podnoszą jego trwałość i funkcjonalność. W celu zapewnienia najlepszych warunków korzystania, istotne jest stworzenie przestrzeni dostosowanej pod względem wielkości do liczby obsługiwanych klientów.