Jak przystosować magazyn do potrzeb operatorów wózków widłowych?
Aby nie dochodziło do typowych uszkodzeń regałów magazynowych, a także dużych awarii w magazynie, operatorzy wózków widłowych muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy. Wpływ ma na to zarówno jakość samych urządzeń, doświadczenie zawodowe, ale także prawidłowe rozmieszczenie wyposażenia magazynowego.
Powstały specjalne dyrektywy unijne, które zobowiązują właścicieli magazynów do kontroli ryzyka pracy operatorów wózków widłowych. Podstawą jest sprawdzanie wydajności pracy pracowników, regularna kontrola regałów magazynowych, a także amortyzacja sprzętu i wyposażenia.
Jak przystosować wózki widłowe do dostępnego w magazynie asortymentu?
Wózki widłowe muszą być programowane pod konkretny magazyn. Co to oznacza? Aby operator mógł odczuwać wysoki komfort obsługi, należy zmniejszyć wibrację fotela, odpowiednio ustawić podłogę, podłokietniki w stosunku do zastosowanego wyposażenia w magazynie. Ważne jest także prawidłowe rozmieszczenie asortymentu na regałach tak, aby wózek widłowy miał do niego bezproblemowy dostęp.
Najnowocześniejsze wózki widłowe posiadają system zabezpieczający przed ewentualnym poślizgiem, gdyby posadzka magazynowa nie była utrzymana we właściwy sposób. Dostępne są także specjalne kraty chroniące pracownika przed przypadkowym kontaktem ze spadającym ciężkim towarem.
Regały paletowe w magazynie muszą być ustawione w taki sposób, aby wózek widłowy nie miał żadnych problemów z dojazdem do nich, ale także z dostępem do składowanych na nich towarów. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie wózka widłowego o regulowane widły. W niektórych magazynach najlepiej sprawdzi się wózek wysokiego składowania.
Jakie najczęściej zdarzają się wypadki z udziałem wózków widłowych?
Najczęstszym powodem występowania wypadków z udziałem wózków widłowych są błędy konstrukcyjne samych urządzeń, ale także nieprawidłowości w regałach magazynowych czy czynniki losowe np. śliska nawierzchnia posadzki w magazynie.
Zaniedbania oraz brak należytej kontroli wyposażenia magazynowego zmniejszają komfort pracy operatorów wózków widłowych i narażają ich zdrowie na szwank.
W magazynach należy przestrzegać zasad BHP, które jasno określają, czego nie wolno robić m.in.:
- unosić ludzi na widłach od wózków widłowych,
- zahaczać widłami wystających elementów regałów paletowych,
- powodować kolizji wózków widłowych z innymi urządzeniami znajdującymi się w magazynie.
Operator wózka widłowego musi być stale skoncentrowany, kontrolować otoczenie i zgłaszać wszystkie nieprawidłowości, jakie tylko zauważy w trakcie pracy. To gwarantuje komfort realizacji obowiązków zawodowych oraz bezpieczeństwo.
Komfort pracy operatora wózka widłowego jest najważniejszy
Jako właściciel magazynu masz obowiązek zadbać o komfort pracy operatora wózka widłowego. Ma to wpływ na jego wydajność, jak i unikniesz wielu problemów w zarządzaniu magazynem. Mniej awarii to mniej kosztów dodatkowych związanych z koniecznymi naprawami czy przerwami w prawidłowym funkcjonowaniu magazynu.