Jak skutecznie zwiększyć wydajność magazynu?
Wydajność magazynu ma wpływ na czas realizacji zamówień, a także innych procesów logistycznych. W tej branży warto unikać marnotrawienia czasu, ponieważ jest to bardzo kosztowne.
Z tego artykułu dowiesz się, jak w prosty sposób zwiększyć wydajność magazynu, jaki prowadzisz. Warto podjąć działania mające na celu optymalizację wykonywania czynności i przeprowadzanie ich w znacznie krótszym czasie.
Pierwszy etap zmian: szczegółowa analiza operacji magazynowych
Aby poprawić wydajność magazynu musisz przeprowadzić szczegółową analizę dotychczas wykonywanych w nim czynności. W tym celu warto zastosować:
- identyfikację zadań wykonywanych w magazynie,
- analizę czasu potrzebnego na realizację poszczególnych zadań,
- analizę uzyskanych danych i wprowadzić korekty w funkcjonowaniu magazynu.
Szczególnie ostatni aspekt działań jest interesujący z punktu realnej zmiany wydajności w magazynie. Warto wyeliminować zbędne lub duplikujące się czynności, zaplanować i na nowo zoptymalizować drogi transportowe w magazynie, co stanie się o wiele prostsze, gdy skorzystasz z systemu zarządzania magazynem WMS.
Drugi etap: analiza wydajności eksploatowanych urządzeń
Wpływ na wydajność w magazynie ma efektywne działanie urządzeń przeładunkowych. Aby sprawdzić, jak to funkcjonuje u Ciebie przeprowadź:
- charakterystykę urządzeń pod kątem osiąganych prędkości, zasięgu podnośnika, źródeł zasilania, wymaganej szerokości korytarzy roboczych,
- analizę wpływu stosowanych urządzeń na przepływ towarów: jeżeli urządzenia są eksploatowane bardzo mocno, z czasem naturalne jest, że zmniejszy się ich efektywność.
Zebranie szczegółowy informacji na temat eksploatowanych w magazynie urządzeń pozwoli część procesów zmienić lub zautomatyzować. Wraz z rozwojem Twojej działalności, warto modernizować centrum logistyczne i doprowadzać do automatyzacji procesów.
Trzeci etap: analiza efektywności zarządzania zapasami
Wydajność magazynu jest również powiązania z zarządzaniem zapasami. Warto:
- zbadać stan zapasów,
- przeanalizować dane dotyczące planowania sposobu składowania ładunków,
- skontrolować procedury mogące negatywnie wpływać na identyfikację ładunków.
Czwarty etap: opinia pracowników
Pracownicy są nieocenionym źródłem informacji, jeżeli chodzi o praktyczne zmiany, które warto wprowadzić w magazynie, aby zoptymalizować jego wydajność. Przeprowadzając regularne konsultacje warto:
- określić potrzeby szkoleniowe kadry,
- porozmawiać o kwestiach ergonomii i bezpieczeństwa poszczególnych stanowisk pracy,
- zidentyfikować problemy, które uniemożliwiają szybką i efektywną realizację zadań. Być może eliminując je, można będzie zwiększyć wydajność magazynu.
Wydajność magazynu – podsumowanie
Aby zwiększyć wydajność magazynu, warto przeprowadzić audyt efektywności funkcjonowania poszczególnych procesów w nim zachodzących. Identyfikując problemy, z łatwością można je rozwiązać, a tym samym uda skrócić się czas niezbędny do realizacji poszczególnych zadań.
Wydajny magazynu generuje więcej zysków niż kosztów.