Jak właściwie zadbać o porządek w magazynie?
Magazyn, w którym panuje nieład stwarza zagrożenie dla pracowników, jak i składowanego towaru. Co zrobić, aby zadbać o porządek w magazynie i zatroszczyć się w nim o bezpieczeństwo?
5S, czyli niezawodne sposoby na utrzymanie porządku w magazynie
Metodologia 5S powstała w Japonii, w celu wdrożenia wytycznych umożliwiających zadbanie o porządek oraz czystość w magazynie. Metody te można zastosować zarówno w całej przestrzeni magazynowej, jak i na poszczególnych stanowiskach roboczych. Nazwa pochodzi od pięciu słów zaczynających się na literę S, które opisują każdy z etapów właściwego postępowania w magazynie:
- Selekcja (Seiri) – oddzielenie przedmiotów potrzebnych w pracy od tych, które są zupełnie zbędne. Należy te drugie wyeliminować, aby nie wpływały na efektywność wykonywanych obowiązków.
- Systematyka (Seiton) – organizacja miejsca pracy, przy której wykorzystywane są tylko najpotrzebniejsze rzeczy, niezbędne do zakończenia zadania w efektywny sposób. Ważne jest, aby stanowisko pracy było funkcjonalne i uporządkowane. Wpływa to na wyższą wydajność.
- Sprzątanie (Seiso) – utrzymanie miejsca pracy i całego otoczenia w czystości, a także zapobieganie przyczynom, które mogą powodować powstawanie zanieczyszczeń. Istotna jest tu regularność i realizacja wcześniej ustalonego harmonogramu sprzątania.
- Standaryzacja (Seiketus) – utrwalenie wprowadzonych zasad dotyczących zachowania czystości i uświadomienie pracownikom, że ma to wpływ na wydajność i komfort pracy.
- Samodyscyplina (Shitsuke) – wykształcenie poczucia istoty przestrzegania wszystkich zasad w ramach 5S. Ważne jest, aby każdy pracownik wiedział, że musi ich przestrzegać i uczciwie uczestniczył w całym procesie.
Najważniejsze przestrzenie, w których musi panować porządek w magazynie
To, w jaki sposób trzeba będzie utrzymać porządek w magazynie w dużej mierze zależy od rodzaju składowanego towaru. Jeżeli w magazynie składowane są materiały niebezpieczne i łatwopalne, przestrzeganie porządku musi odbywać się z zachowaniem najdrobniejszych zasad. Najczęściej magazyn decyduje się wtedy na zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy, która posiada doświadczenie i wie, jakich środków użyć do zadbania o porządek.
W standardowych magazynach ważne jest natomiast, aby zadbać o czystość podłoża, czyli posadzek magazynowych. Ciągi komunikacyjne stale są narażone na zabrudzenia, dlatego ich sprzątanie musi odbywać się regularnie. Istotne jest także dbanie o czystość dachu, ścian, instalacji regałowych oraz wszystkich urządzeń, z jakich korzysta się do wykonywania podstawowych obowiązków.
Trzeba również wdrożyć zasady zielonej logistyki, dzięki którym odpady z magazynu nie będą zagrażały środowisku i powodowały dodatkowych szkód. Konieczna jest ścisła kontrola co do generowanych odpadów oraz segregacja śmieci. Można również pokusić się o recycling stosowanych materiałów.
Planując porządki w magazynie, należy ustalać je w takim momencie, aby nie przeszkadzały w codziennym zarządzaniu towarami.