Wszystkie aktualności

Jak wygospodarować dodatkowe miejsce w małym magazynie?

Jednym z najtrudniejszych wyzwań w trakcie prowadzenia magazynu jest wygospodarowanie dodatkowego miejsca, gdy zwiększają się potrzeby pod względem przechowywania towarów. Biorąc pod uwagę rosnące ceny nieruchomości, najlepiej jest znaleźć sposób w obrębie już posiadanego obiektu. Podpowiadamy skuteczne metody zarządzania zwiększające wydajność magazynu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • z jakiego powodu w Twoim magazynie zaczyna brakować miejsca,
  • jak rozwiązań problem z brakiem miejsca w magazynie.

Dlaczego w Twoim magazynie brakuje miejsca?

Brak wolnej przestrzeni w magazynie to duży problem. Najczęściej wynika ze zwiększenia sprzedaży, wchodzenia na rynki międzynarodowe czy pojawienia się problemów z regularnymi dostawami. Magazynierzy, którzy zdecydowali się uruchomić sprzedaż internetową także muszą liczyć się z tym, że miejsca w ich magazynie powinno być znacznie więcej.

Niedoszacowanie miejsca do przepustowości towarów powoduje nieefektywne zarządzanie wieloma procesami. Najczęściej powodem takiego stanu rzeczy jest zła organizacja czy nieprzemyślany projekt magazynu. Częstym problemem jest także nadmierne gromadzenie zapasów towarów, bez perspektywy ich szybkiej rotacji.

Jak zwiększyć pojemność w małym magazynie?

Rosnące ceny nieruchomości, jak i prowadzenia działalności gospodarczej skłaniają przedsiębiorców do szukania kreatywnych rozwiązań w obrębie już posiadanych obiektów. Bez dodatkowych dużych kosztów można wygospodarować dodatkowe miejsce w małym magazynie stosując jedną z poniższych metod.

Przeprojektowanie układu magazynu i rozwój w kierunku automatyzacji

Podstawą przy projektowaniu magazynu jest dokonanie precyzyjnych pomiarów każdej ze stref. Trzeba także uwzględnić rozmiar przechowywanych towarów. Takie opracowanie pomoże wybrać najoptymalniejszy układ dla magazynu, jaki prowadzisz.

Bardzo dobre rezultaty w przypadku każdego nowoczesnego magazynu przynosi automatyzacja procesów. Warto zadbać, aby w sposób automatyczny były wykonywane przynajmniej powtarzające się, rutynowe czynności. To sporo ułatwia, przyspiesza obrót towarami, jak i zarządzanie nimi.

Na sam początek możesz zainwestować w układnice paletowe, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń użytkową, eliminują korytarze obsługowe, a tym samym miejsca do składowania nie brakuje.

Nowy system magazynowania

Przy małej powierzchni warto zagęścić składowanie poprzez inwestycję w odpowiednio dobrane do potrzeb regały magazynowe. Najczęściej w takim przypadku nie sprawdzają się tradycyjne regały paletowe, a znacznie lepiej jest postawić na systemy akumulacyjne. Można zdecydować się m.in. na rozwiązania grawitacyjne, które dopasowują się do natężenia ruchu ładunków. Pozwalają przy tym zachować odpowiednią wydajność pracy.

Ograniczona przestrzeń magazynowa – podsumowanie

Zmiany na rynku magazynowym, jak i wśród nawyków konsumenckich sprawiają, że właściciele magazynów stoją przed nowymi wyzwaniami. Muszą organizować przestrzeń w sposób przemyślany, aby zwiększyć wydajność procesów i sprostać oczekiwaniom klientów. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas w niedalekiej przyszłości pełna automatyzacja magazynów, zarówno małych, jak i dużych.

Jak Wygospodarować Dodatkowe Miejsce W Małym Magazynie? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź