Wszystkie aktualności

Jak zaplanować układ regałów w magazynie?

Układ magazynu jest kluczową kwestią wpływającą na prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Odpowiedni rozkład regałów umożliwia bezpieczne skompletowanie zamówienia. Istotne jest wyróżnienie najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu układu magazynu, z uwzględnieniem podziału na strefy.

Planowanie układu regałów magazynowych – możliwe przeszkody

Projektowanie układu regałów magazynowych nie jest prostą sprawą, należy wziąć pod uwagę kilka czynników ograniczających. Najtrudniej jest wprowadzić konstrukcje do już eksploatowanych obiektów, a także tych, w których trwa reorganizacja. Trzeba podjąć wiele ważnych decyzji, które mają na celu ulepszenie dotychczas realizowanych procedur.

Nadrzędnymi aspektami, o jakie należy zadbać tworząc nowy układ regałów magazynowych są:

  • optymalizacja przestrzeni magazynowej,
  • zapewnienie bezpiecznego przeładunku towarów,
  • łatwy dostęp do magazynowanych przedmiotów,
  • zmaksymalizowanie wskaźnika rotacji,
  • elastyczne układanie towarów,
  • łatwa kontrola ilości składowanych towarów.

Planowanie przestrzeni magazynowej warto rozpocząć od wybrania układu planimetrycznego. Projekt powinien uwzględniać następujące strefy:

  • Strefy załadunku i rozładunku.
  • Strefę przyjmowania.
  • Strefę magazynowania.
  • Strefę kompletacji zamówień.
  • Strefę wysyłek.

Każda ze stref powinna zostać wyposażona w zestaw urządzeń oraz konstrukcji umożliwiających bezpieczne realizowanie procesów.

Regały paletowe a regały półkowe oraz inne systemy składowania

Dobór regałów magazynowych do magazynowanych towarów jest sprawą bardzo ważną w trakcie planowania rozmieszczenia konstrukcji. Tak naprawdę to determinuje, jaki układ będzie najlepszy w danym obiekcie. Zdecydować można się na wiele systemów m.in.:

  • regały przepływowe – umożliwiają układanie towarów z dwóch stron,
  • regały paletowe – przystosowane są do składowania towarów na paletach. Składają się z ramy oraz belki nośnej,
  • regały półkowe – proste konstrukcje z możliwością umieszczania towarów na półkach,
  • regały ruchome – mobilne konstrukcje poruszające się po szynach podłogowych, przystosowane do obsługi ręcznej lub automatycznej,
  • regały wysokiego składowania – sięgają nawet 12 metrów, montaż jest szybki i prosty, jest możliwość natychmiastowego dostępu do wybranych produktów.

Układ regałów w magazynie – dostępne opcje

Decydując się na konkretny układ regałów warto zadbać o maksymalne bezpieczeństwo w magazynie. Pod uwagę należy wziąć również realizowane procesy logistyczne, rodzaj składowania, specyfikę dostaw i wysyłek, a także rotację przesyłek.

Układ przelotowy

Najpopularniejszy układ magazynowy. Rozdzielona jest strefa przyjmowania i wydawania towarów, co pozwala na dobre uporządkowanie przestrzeni i minimalizuje ryzyko popełniania błędów przy kompletacji. Jest to bardzo bezpieczny układ, który jednak generuje nieco większe koszty prowadzenia działalności. Stosowany jest w magazynach o niewielkich obrotach.

Układ kątowy

Obszar składowania znajduje się w rogu obiektu, a strefy przyjęcia i wydania są zlokalizowane wzdłuż ścian. Organizacja pracy jest taka sama jak przy układzie przelotowym.

Układ workowy

Strefa przyjęcia i wydawania jest w tym samym miejscu. Pozwala to na efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i oszczędność miejsca. Minusem jest możliwość popełnienia wielu błędów w trakcie kompletacji, dlatego istotne jest, aby taki magazyn poddać automatyzacji.

Układ rzędowy

Wymagania prawne dotyczące układu regałów magazynowych zalecają, aby w tym przypadku do odbioru każdej palety korzystać z wózków widłowych. Regały rozmieszczane są w rzędach, a pomiędzy nimi wyznaczone są drogi komunikacyjne o odpowiedniej szerokości, którymi mogą przejeżdżać urządzenia transportowe.

Układ blokowy

Towary układane są jeden na drugim, bez odstępów pomiędzy paletami. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku konstrukcji z jednym rodzajem towarów.

Układ regałów w magazynie – podsumowanie

Prawidłowo wybrany układ determinuje profesjonalny montaż i demontaż regałów magazynowych. Jest możliwość korzystania z systemów składowania, którymi zarządzać można w prosty i bezbłędny sposób. Niezależnie, czy zdecydujesz się na regały w systemie Just in Time czy w innym modelu zarządzania, mając właściwy układ magazynu, dostęp do towarów będzie niezawodny.

Jak Zaplanować Układ Regałów W Magazynie? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź