Wszystkie aktualności

Magazyn otwarty i półotwarty

Na początku swojej drogi w branży magazynowej musisz określić jaką wielkość i typ magazynu chcesz prowadzić. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje magazynów: zamknięty, półotwarty, otwarty. Dziś bliżej przyjrzymy się dwóm ostatnim.

Czym wyróżnia się magazyn otwarty?

Jest to ogromny plac składowy znajdujący się na świeżym powietrzu. Trzeba mieć świadomość, że towary w tym przypadku są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Należy więc zdecydować się na ten typ magazynu jedynie wtedy, gdy właściwości fizyczne asortymentu nie ulegną drastycznym zmianom wskutek takiego przechowywania.

Magazyn otwarty jest fantastyczną opcją na oszczędności. Wiąże się z niższymi kosztami budowy, utrzymania i wyposażenia. Towary przechowywane są albo na ziemi, albo na regałach ze stali nierdzewnej odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Konstrukcje należy oczywiście dobrać do wagi i kształtu składowanych towarów. Ograniczeniem jest tu możliwość skorzystania z regałów bez żadnych mechanicznych elementów. Wybór może paść więc na regały półkowe, paletowe lub wspornikowe.

Jeżeli towary mają być obsługiwane przez wózki widłowe, muszą one być przystosowane do pracy w zewnętrznych, często trudnych warunkach. Najlepiej sprawdzają się wózki widłowe spalinowe, które są odporne na deszcz oraz śnieg.

Magazyn otwarty – przykład

Magazyny otwarte znajdują zastosowanie przede wszystkim w:

  • firmach przemysłowych i produkcyjnych, które wytwarzają elementy odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych,
  • magazynach składujących prefabrykaty, drewno, wyroby stalowe, materiały budowlane.

Czym wyróżnia się magazyn półotwarty?

Magazyn półotwarty to wiata składająca się z dachu i dwóch lub trzech ścian. Przechowywane tu towary są zabezpieczane przed wieloma czynnikami atmosferycznymi, ale muszą być odporne na zmiany temperatury. Ciągły przewiew może negatywnie oddziaływać na niektóre typy towarów. Konstrukcja umożliwia jednak składowanie towarów wrażliwych na deszcz.

Jeżeli szukasz oszczędności i nie możesz pozwolić sobie na prowadzenie magazynu zamkniętego, magazyn półotwarty jest znakomitą i znacznie tańszą alternatywą. Zbudowanie obiektu nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, a koszty eksploatacyjne również są na bardzo niskim poziomie. Nie trzeba płacić za ogrzewanie czy klimatyzację.

W magazynach półotwartych można zastosować regały paletowe, półkowe lub wspornikowe. Och obsługa może odbywać się za pomocą wózków widłowych na gaz LPG lub Diesel.

Magazyn półotwarty – przykłady

  • Przystosowane do składowania towarów wymagających ciągłego przepływu powietrza, ale odpornych na zmienną temperaturę. Są to m.in. materiały budowlane i wyroby cementowe.
  • Mogą pełnić rolę garażu na narzędzia, maszyny budowalne czy flotę samochodową.

Zasady składowania towarów w magazynach otwartych i półotwartych

Praktycznie w ten sam sposób można składować towary w magazynie otwartym, jak i półotwartym:

  • bezpośrednio na ziemi – opcja ta jest wskazana, gdy nie ma potrzeby wygospodarowania dużej ilości miejsca, albo gdy ładunki są ciężkie i niewymiarowe,
  • na regałach ze stali nierdzewnej odpornych na czynniki atmosferyczne – są wygodne w eksploatacji i obsłudze. Najczęściej zastosowanie znajdują regały półkowe, paletowe oraz wspornikowe, bez elementów mechanicznych.

Większość składowanego towaru w magazynach otwartych i półotwartych znajduje się na paletach, ponieważ obiekty te obsługują przede wszystkim materiały budowlane, wyroby cementowe, kostki brukowe czy pustaki.

Na regałach półkowych przechowywany jest natomiast mniejszy asortyment o wadze między 150 a 500 kg.

Jeżeli magazyn otwarty lub półotwarty ma obsługiwać profile, rury, drewno czy arkusze blachy, postawić warto na regały wspornikowe.

Magazyn półotwarty i otwarty – podsumowanie

Planując otwarcie magazynu musisz przede wszystkim wiedzieć, jaki typ towaru chcesz obsługiwać i jak dużej przestrzeni potrzebujesz. Na etapie projektowania możesz ustalić, który rodzaj magazynu będzie najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb. 

Magazyn Otwarty I Półotwarty zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź