Magazyn zmechanizowany — czym różni się od magazynu zautomatyzowanego?
Zadaniem każdego właściciela magazynu jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie. Każdorazowo poszczególne elementy należy dopasowywać do aktualnych potrzeb oraz specyfiki składowanych produktów. Czym wyróżnia się magazyn zmechanizowany? Co odróżnia go od obiektu zautomatyzowanego?
Magazyn zmechanizowany – definicja
O magazynie zmechanizowanym można mówić wtedy, gdy zdecydowano się w nim na konkretny poziom mechanizacji. Zakres zastosowanego wyposażenia jest uzależniony od specyfiki i rozmiarów przestrzeni, rodzaju składowany towarów, a także potrzeb operatorów.
Magazyn zmechanizowany do realizacji zadań wykorzystuje różnego rodzaju pojazdy i rozwiązania technologiczne. Są to m.in. wózki widłowe, przenośniki rolkowe, systemy taśmowe. Procesy składowania i wydawania towarów odbywają się bez udziału człowieka.
Podział magazynów ze względu na stopień zmechanizowania
Współczesne magazyny można podzielić na wiele rodzajów. Jednym z najpopularniejszych jest podział ze względu na stopień zmechanizowania.
Magazyn niezmechanizowany
Wszystkie operacje są w nim realizowane z wykorzystaniem siły ludzkich mięśni.
Magazyn zmechanizowany
Poszczególne operacje są w nim realizowane z wykorzystaniem urządzeń odciążających personel i przyspieszających tempo prowadzonych prac.
Magazyn automatyczny
Czynnik ludzki jest minimalizowany. Większość operacji jest realizowanych automatycznie.
Magazyn zmechanizowany a zautomatyzowany – podstawowe różnice
W magazynie zmechanizowanym część operacji jest realizowanych z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych technologii, ale dużą rolę w procesach nadal odgrywa czynnik ludzki. Najczęściej zastosowanie znajduje jeden lub kilka rozwiązań automatycznych m.in. system zarządzania magazynem WMS. Zmechanizowany magazyn jest o wiele bardziej rentowny i ma większe możliwości produkcyjne niż tradycyjny.
Na wyższy poziom działalności można wejść, decydując się na magazyn automatyczny. Jest zaprojektowany z udziałem wielu rozwiązań automatycznych, takich jak m.in. układnice paletowe i pojemnikowe, systemy przenośników, pojazdy prowadzone automatycznie i laserowo, system składowania Pallet Shuttle. Wdrażając innowacyjne technologie, można zredukować koszty działalności, poprawić bezpieczeństwo pracy i zwiększyć zadowolenie klienta końcowego.
Wyposażenie magazynu zmechanizowanego – przykłady
Wyposażenie, jakie można zastosować w magazynie zmechanizowanym to przede wszystkim:
- klasyczne regały paletowe: regały rzędowe, regały wysokiego składowania, push back, wjezdne drive-in, double deep oraz mobilne;
- regały półkowe;
- regały wspornikowe;
- wózki widłowe;
- przenośniki rolkowe;
- szafy narzędziowe;
- stoły mobilne.
Magazyn zmechanizowany – podsumowanie
Stawiając na zmechanizowany magazyn, należy przede wszystkim zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. Musi być najwyższej jakości, sprawne i bezpieczne. Umożliwi to bezproblemową eksploatację przez lata. Przełoży się na opłacalność całego procesu składowania towarów.